Nowe badania pokazują, że dzieci urodzone przez kobiety z reumatoidalnym zapaleniem stawów stają w obliczu zwiększonej podatności na niektóre choroby przewlekłe. Wyniki, które pojawiły się w Arthritis Care & Research powinny zostać wykorzystane do zwiększenia świadomości wśród pediatrów i lekarzy ogólnych.

Kobiety w ciąży z reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą obawiać się, że mogą przekazać swoim dzieciom reumatoidalne zapalenie stawów lub inne pokrewne choroby. Aby spojrzeć na tę kwestię, Line Jølving, MHS z Odense University Hospital i jej współpracownicy przeprowadzili ogólnokrajowe badanie z długoterminową obserwacją wszystkich dzieci urodzonych w Danii w ciągu 25 lat. Objęto 2106 dzieci urodzonych przez kobiety z reumatoidalnym zapaleniem stawów i 1 378 539 dzieci urodzonych przez kobiety bez reumatoidalnego zapalenia stawów.

Naukowcy odkryli, że ryzyko zdiagnozowania wielu chorób w dzieciństwie i wieku dojrzewania wzrosło, gdy u matki zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów przed ciążą. W szczególności obecność reumatoidalnego zapalenia stawów podczas ciąży wiązała się z 2,2-krotnie zwiększonym ryzykiem choroby tarczycy, 1,6-krotnie zwiększonym ryzykiem padaczki i 2,9-krotnie zwiększonym ryzykiem reumatoidalnego zapalenia stawów u potomstwa.

"Zajęliśmy się problemem kobiet w ciąży z reumatoidalnym zapaleniem stawów pod względem potencjalnego zwiększonego ryzyka i negatywnego wpływu ich przewlekłej choroby na przyszłe zdrowie ich potomstwa" - powiedział Jølving. "Nasze wyniki wymagają szczególnej uwagi w przypadku rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób tarczycy i epilepsji u dzieci narażonych na reumatoidalne zapalenie stawów matek in utero".

Źródło: sciencedaily.com