Numer kontaktowy do osoby bliskiej, przyjmowane leki, istniejące choroby - to wszystko znajdzie się na Poznańskiej Opasce Medycznej SOS. Nowa usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior zagwarantuje starszym poznaniakom szybszą i skuteczniejszą pomoc w razie nagłych wypadków.

Poznańska Opaska Medyczna SOS to rodzaj popularnej w krajach zachodniej Europy biżuterii medycznej. Niewielka silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Są na niej umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela: poważne choroby, przyjmowane leki, numer telefonu do bliskiej osoby. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.

- Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale - co równie ważne - sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc.

Nowa usługa ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski dostępne będą od 15 sierpnia do 14 grudnia 2018r. Po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS.


Źródło: Urząd Miasta Poznania