Numer kontaktowy do osoby bliskiej, przyjmowane leki, istniejące choroby - to wszystko znajdzie się na Poznańskiej Opasce Medycznej SOS. Nowa usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior zagwarantuje starszym poznaniakom szybszą i skuteczniejszą pomoc w razie nagłych wypadków.
Poznańska Opaska Medyczna SOS to rodzaj popularnej w krajach zachodniej Europy biżuterii medycznej. Niewielka silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Są na niej umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela: poważne choroby, przyjmowane leki, numer telefonu do bliskiej osoby. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.
- Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia - wyjaśnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale - co równie ważne - sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc.
Nowa usługa ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski dostępne będą od 15 sierpnia do 14 grudnia 2018r. Po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS.
Komentarze
[ z 9]
Wspaniałą inicjatywą ty razem wykazują się Poznańskie władze miasta. Bardzo fajnie, że w ramach pakietu Viva Senior Poznańscy seniorzy będą mogli otrzymać opaskę sos. Jest jasno napisanie kiedy można się po nią zgłaszać, komu się przysługuje i gdzie należy wypełnić wniosek. Taka informacja powinna być jak najlepiej rozpowszechniona aby dotarła do dużego grona odbiorców i oczywiście skorzystało z takiej możliwości jak najwięcej seniorów. Opaska daje wiele możliwości, przede wszystim szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub zaginięcia osoby starszej. W przypadku różnego rodzaju wystąpienia zdarzenia losowego zgromadzone na niej informacje pozwalają szybko ustalić podstawowe dane o osobie poszkodowanej. Znacznie ułatwia to ustalenie chorub, przyjmowanych leków i powiadomienie rodziny. Zespół medyczny wie też odrazu jak dana, osobę leczyć i jak jej pomóc. Nie od dawna wiadomo iż w razie wystąpienia nagłych wypadków najważniejszą rolę w ratowaniu życia i zdrowia odgrywa czas w jakim zostanie udzielona pomoc. Często są to kluczowe minuty od których wiele zależy. Dlatego uważam, że z programu powinni korzystać wszyscy uprawnieni Poznańscy seniorzy dla dobra swojego zdrowia.
Opaska madyczna SOS stosowana jest już w wielu krajach. System się sprawdza i odnosi spore efekty.Polska nie powinna zostawać w tyle tylko podążać za postępem nauki. Bardzo dobrze ,że wprowadza się takie rozwiązanie w Poznaniu. Powinno to być oczywiście rozpowszechnione na cały kraj,ale to tylko taka moja uwaga. Ułatwia ona udzielanie pierwszej pomocy ratownikom w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale także pozwala na identyfikacje danej osoby. Często się zdarza,że osoby starsze nie potrafią podać swoich danych, nie wiedzą kim są i gdzie mieszkają. Wiele razy takie sprawy były nagłaśniane przez media, w celu właśnie zidentyfikowania osoby znalezionej lub zagubionej. Jest to niestety demencja starcza na którą cierpi znaczna grupa osób .Często sami nie są tego świadomi lub w skutek urazu ,zasłabnięcia lub szoku u soby starszej może dojść do utraty pamięci. Zdaża się niestety też tak iż osoby starszę są samotne, z rożnych przyczyn nie utrzymują kontaktów z rodziną lub jej też nie mają. Identyfikacja takiej osoby w tym przypadku jest niemożliwa, nikt poza daną osobą nie zna stanu jej zdrowia, chorób z jakimi się zmaga ani nie wie jakie leki przyjmuje. Myśle , że opaska nie tylko da możliwość szybkiego reagowania w obliczu zagrożenia życia lub zdrowia ale także zmniejszy ilość osób zagubionych. Dzięki swojej budowie jest wygodna,lekka i można ją nosić jako ozdobę. Jest poręczna i nie będzie nikomu przeszkadzać. I choć pomysł dla niektórych wydaje się absurdalny (chcą nas zaobrączkować;)) to dla innych jest bardzo dobrą informacją. Obrączka jeat oczywiście dla osób chętnych z niej skorzystać . Nikt na siłe nikogo nie będzie namawiał. Społeczeństwo jednak powinno poznać wszystkie jej zalety i tak jak napisał mój przedmówca powinno z niej skorzystać jak najwięcej poznańskich seniorów.
Elektroniczne opaski zakładane na ręce dla seniorów to bardzo fajny pomysł. Bardzo fajne rozwiązanie dla osób, które niekoniecznie chcą oddać swoich najbliższych do domów opieki społecznej, które nie zawsze radzą sobie z uwagi na pracę i codzienne obowiązki, z tym, żeby we właściwy sposób zaopiekować się swoimi najbliższymi w podeszłym wieku. To system, który sprawi, że opiekujący się swoimi bliskimi będą ze spokojem mogli pójść do pracy, wyjść z domu, wiedząc, że osoba która w nim zostaje jest monitorowana. A dla wielu chorych nie ma lepszego, bezpieczniejszego otoczenia niż ich własny dom. Ponadto jestem pod wrażeniem faktu, że opaski będą wykorzystywały geolokalizację, czyli dzięki nim będzie można ustalić, gdzie znajduje się pacjent. To bardzo pomocne dla osób cierpiących np. na zaniki pamięci, czy demencję. Będzie wiadomo, kiedy opuści ona bezpieczną strefę i czy wszystko z nią w porządku. Mam nadzieję, że system sprawdzi się i obejmie swoim zasięgiem wszystkich potrzebujących seniorów w Polsce !
Super inicjatywa ! To bardzo dobre wiadomości, że coraz więcej dużych miast zwraca uwagę na seniorów, którym nie oszukujmy się, potrzebna jest coraz częściej całodobowa opieka. Jak wiemy posiadanie przy sobie listy wszystkich przyjmowanych leków w przypadku takich osób jest bardzo ważne, ponieważ same nie są przecież w stanie zapamiętać tylu nazw medykamentów i na jakie schorzenie je przyjmują. Pamiętajmy, że często osoby starsze na co dzień żyją same i liczy się dla nich każdy rodzaj pomocy. Często niestety słyszymy w mediach o zaginięciach osób starszych, że ktoś wyszedł z domu i już do niego nie wrócił. Często niestety w wieku podeszłym występują problemy z pamięcią i takiej osoby nie potrafię powiedzieć skąd pochodzą, czy też jak się nazywają i gdzie mieszkają. Z pewnością posiadanie takiej opaski ułatw policji i rodzinie znajdywanie osób zaginionych. Miejmy nadzieję, że program ruszy pełną parą i przyniesie same sukcesy. Wprowadzenie takich rozwiązań w życie znacznie ułatwia funkcjonowanie ogromnej części społeczeństwa ,oby tak dalej. Czekam na kolejne ciekawe projekty i artykuły, które podsumowują osiagnięcia polskich naukowców.
Popularna ostatnio stała się tzw. biżuteria medyczna, w postaci zawieszek czy bransoletek. Zakładając ją, można być pewnym, że w razie wypadku służby medyczne szybciej zainterweniują. W biżuterii medycznej znajdują się informacje o naszych chorobach czy grupie krwi. Opaska jest kolejna usługą z pakietu Poznań Viva Senior. To zestaw propozycji, które ułatwiają życie starszym poznaniakom. W ramach pakietu działa m.in. Pudełko Życia - bezpłatne pudełko, które umieszcza się na półce na drzwiach lodówki. Zawiera ono ankietę dotyczącą poważnych chorób, przyjmowanych leków i ich dawkowania, substancji uczulających. Obok danych o przebytych operacjach i zabiegach jest tam informacja, komu przekazać klucz do domu, kogo zawiadomić w razie potrzeby lub kto ma się zaopiekować zwierzętami domowymi. W zestawie znajduje się także naklejka na zewnętrzne drzwi lodówki, informująca ratowników medycznych, że mogą tam szukać informacji. Seniorzy często boją się wychodzić na zewnątrz, bo myślą, że w razie wypadku służby medyczne nie będą tych informacji posiadać. „Pudełko Życia” sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Wielu ludzi w sytuacji stresowej nie jest w stanie przypomnieć sobie, jakie leki przyjmuje, na co ma uczulenie. Dzięki opasce, ratownik będzie miał dostęp do najważniejszych informacji i będzie mógł szybko podjąć decyzję, co robić dalej.
Tego typu opaski w znacznym stopniu ułatwią między innymi komunikację pomiędzy osobą wzywającą pomoc, a dyspozytorem. Udzielone informacje przez telefon znacznie usprawnią całą akcję ratowniczą, a pracownicy służby zdrowia zmierzający do potrzebującego będą mogli określić ogólny schemat postępowania już w karetce i w znacznie krótszym czasie odpowiednio zadziałać na miejscu. Bardzo dobrze, że program pilotażowy rozpoczynany jest od osób starszych, którym utraty przytomności z różnych przyczyn zdarzają się znacznie częściej niż młodszym osobom. W obecnych czasach coraz częściej zapomina się o seniorach, a tego typu akcję uświadamiają im, że nie są obojętni tak jak myślą. Należy zaznaczyć, że tego typu opaski są bardzo pomocne również dla osób z problemami z pamięcią. Taka osoba jeżeli się zgubi może w prosty sposób otrzymać pomoc dzięki zapisanemu numerowi telefonu osoby, która zapewni bezpieczny powrót do domu. Warto jednak w przyszłości skierować też tego typu akcje również do osób młodszych ale przewlekle chorych np. z cukrzycą czy padaczką, ponieważ także w ich przypadku taka opaska może być ratunkiem dla zdrowia, a nawet życia. Oby pilotaż przeszedł bardzo sprawnie z dużą liczbą zainteresowanych, to program zapewne trafi do szerszego grona pacjentów, którym tego typu rozwiązanie zapewne bardzo się przyda.
Poznań bardzo dba o swoich obywateli, wiele akcji profilaktycznych, dbanie o dobro seniorów to tylko jedne z nielicznych (ale jak ważnych) inicjatyw, które wdrażają władze miasta. To powinien być przykład dla innych miast w Polsce, w których jest jeszcze wiele do poprawy. W dzisiejszych czasach coraz większą liczbę osób dotyka wiele chorób. Wyciąganie pomocnej dłoni w kierunku starszych osób jest w Poznaniu coraz bardziej powszechne. Stworzenie takiej opaski wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem, aby takim osobom pomóc w razie gorszego samopoczucia lub utraty przytomności. Chętni do udzielenia pomocy często nie wiedzą jak szybko mogą interweniować, a brak kontaktu z poszkodowanym utrudnia całą procedurę podczas kontaktowania się ze służbami ratunkowymi. Koszt wyprodukowania takiej opaski na pewno nie będzie wysoki, a korzyści jakie płyną z jej noszenia są ogromne! Wiele zagrażających życiu sytuacji będzie mogła być rozwiązana w szybszy sposób. A przecież w takich momentach czas odgrywa kluczową rolę, aby nie doszło do nieodrwacalnych zmian. Obyśmy tylko takie pomysły zapożyczali od zachodnich sąsiadów. W tych krajach służba zdrowia funkcjonuje lepiej niż w Polsce dlatego w wielu aspektach warto jest brać z nich przykład.
Obecnie coraz częściej dąży się do tego aby w jak największym stopniu ułatwiać udzielanie pomocy. Będzie ona pomocna nie tylko ratownikom medycznym ale również bliskim oraz zupełnie obcym osobom, którzy na ulicy, sklepie w autobusie będą wiedziały jak pomóc poszkodowanemu. Coraz więcej osób, wie jak postępować w różnych przypadkach i chętnie niesie pomoc. A pierwsze minuty są najważniejsze jeżeli chodzi o jej udzielenie. Opaska wydaje się być bardzo praktyczna ponieważ raz założona, raczej nie powinna spaść, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Jeżeli jest ona wykonana z silikonu podobnego do takiego z którego wcześniej wykonywano podobne opaski sportowe to na pewno nie będzie trzeba martwić się o jej wytrzymałość. To niby detale, ale z punktu widzenia osób starszych, które często mają problemy z pamięcią jest to konieczne. Z akcji pudełka życia skorzystało kilkanaście tysięcy seniorów z Poznania. To bardzo dobry wynik, który miejmy nadzieje w przypadku tejże Opaski będzie zbliżony, a nawet wyższy. Bardzo często zdarza się, że osoby starsze, które mieszkają same mają obawy co do tego aby oddalić się od domu właśnie z uwagi na różne choroby, które mogą w danym momencie się nasilić i spowodować utratę przytomności. Nie można pozwalać na to, aby seniorzy, którzy są jeszcze w stanie sami się przemieszczać przesiadywali w domu tylko i wyłącznie z tego powodu. Taka opaska daje im możliwość aby wychodzić do znajomych, wychodzić do sklepu, a nawet podróżować. Warto aby projekt ten był rozgłaśniany w miejscach w których starsze osoby spędzają bardzo dużo czasu- autobusy, przystanki, sklepy osiedlowe, przychodnie. To tam najszybciej rozchodzą się wszelkie informacje. To pozwoli, aby większa ilość seniorów stała się posiadaczem tej opaski. Z ciekawości zainteresowałem się pakietem “Viva Senior” z uwagi na to, że w moim rodzinnym mieście zainteresowanie seniorami jest na niezadowalającym poziomie. W Poznaniu sytuacja ma się dużo lepiej. Starsze osoby mogą liczyć na bezpłatną pomoc fachowców takich jak hydraulik, elektryk. Roczny bilet komunikacji miejskiej wynosi tylko 50 złotych. Nawet skorzystanie z taksówki czy to do urzędu, szpitala lub na cmentarz 3 razy w miesiącu jest bezpłatne. Niby są to błahe rzeczy, ale z zaoszczędzonych na te cele pieniędzy seniorzy mogą kupić chociażby leki, albo udać się na rehabilitację, na którą w ramach funduszu trzeba czekać miesiącami.
Jeżeli chodzi o rząd to utworzono program. którego celem jest niesienie pomocy starszym osobom. Oferowane jest dowożenie produktów, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo ważne jest to aby seniorzy, którzy nie muszą opuszczać swojego miejsca zamieszkania bez poważniejszego powodu mogli zostać w domu, ponieważ w sklepach czy komunikacji miejskiej ryzyko zakażenia koronawirusa. Wraz z pojawieniem się pandemii w naszym kraju, wiele osób nie mogło uprawiać dyscyplin sportowych, które do tej pory stały się ważnym elementem w życiu. Da się dostrzec, że w dzisiejszych czasach coraz więcej seniorów decyduje się uprawiać sport. Jeszcze przed pandemią dało się zauważyć, że spora część z nich uprawia nordic walking, chodzi na spacery, jeździ na rowery, a także chodzi na siłownię czy basen. Na początku wiosny, gdy wszelkie obiekty sportowe były zamknięte, a poruszanie się w przestrzeni publicznej było ograniczone powstało wiele materiałów wideo, a także filmów instruktażowych, z których mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób można wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, pozostając w dobrej formie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy z resortem zdrowia opracowała również zestaw ćwiczeń skierowany właśnie do seniorów. Bardzo ważne aby ruch towarzyszył starszym osobom każdego dnia, ponieważ istnieje ogromna liczba badań naukowych, które potwierdzają ich skuteczność w poprawie kondycji zdrowotnej. Chodzi także o funkcjonowanie układu immunologicznego, który szczególnie w tym okresie musi pracować jak najlepiej. Materiały zostały udostępniane w taki sposób, aby w jednym znajdowały się instrukcje oraz komentarz dotyczący konkretnego ćwiczenia. Taka forma z pewnością jest dużo bardziej przystępna niż nagromadzenie kilku ćwiczeń w jednym materiale. Musimy pamiętać o tym, że seniorzy często potrzebują więcej czasu aby nauczyć się pewnych czynności, które dla nas na pierwszy rzut oka wydają się proste. Warto wspomnieć, że wszystkie ćwiczenia zostały opracowane przy pomocy fizoterapeutów pracujących zwykle z pacjentami geriatrycznymi, czy mających schorzenia kardiologiczne lub neurologiczne, co może świadczyć o tym, że są one bezpieczne. Oczywiście są pewne wyjątki i seniorzy raczej zdają sobie sprawę z tego, które ćwiczenia są w stanie wykonać, a które z uwagi na liczne schorzenia lub zwyrodnienia mogą sprawić dla nich trudność. Warto jest wspomnieć, że spora część starszych osób nie wykonuje żadnego ruchu. Jest to więc idealny moment aby zdecydowali się oni na zmianę w swoim życiu. Oferowanie pomocy starszym osób jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. W Poznaniu od pewnego czasu funkcjonuje infolinia, na którą seniorzy mogą zadzwonić gdy czują się samotni lub mają obawy co do jakiejś sytuacji. Telefon ten jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12-20. Pod infolinią osoby te mogą poprosić o konkretną pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności, które wymagają opuszczenie miejsca zamieszkania. Większość osób ma bardzo dużą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi. Dzięki takiej rozmowie mogą poczuć, że są potrzebni i ktoś się o nich troszczy. Według psychiatrów oraz psychologów taka rozmowa może przynieść dużo więcej niż wizyta u specjalisty. Jeżeli jest już możliwość rozmawiania z seniorami to dobrze aby odbywała się ona w komfortowym miejscu. Warto aby w trakcie rozmowy wyłączyć urządzenia, które mogą ją utrudnić czyli na przykład telefon komórkowy, radio czy telewizor. Dobrze aby z seniorem rozmawiać w sposób spokojny i cierpliwy. Należy pozwolić starszej osobie w dowolny sposób formułować zdania. Podczas rozmowy bardzo ważne jest słuchanie tego co starsze osoby mają do powiedzenia. Seniorzy bardzo często chcą porozmawiać, szczególnie ci, którzy nie mają na co dzień kontaktu z innymi osobami. Liczy się więc cierpliwość, a także empatia. Dobrze aby senior w trakcie rozmowy był traktowany jak partner. Nie powinno się używać zdrobnień oraz liczby mnogiej. Moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest to aby seniorzy w godzinach 10-12 mieli możliwość robienia zakupów bez ryzyka na kontakt z młodszymi osobami, które bardzo często są bezobjawowi i mogą być nosicielami koronawirusa. Starsze osoby wydają znaczną część swojego budżetu na leki, dlatego ułatwienie dostępu do leków z pewnością jest dobrym pomysłem. Należy wspomnieć o tym, że seniorzy są bardzo ważną częścią naszego społeczeństwa i jeśli znajdują się w trudnej sytuacji to warto im pomagać. W wielu miastach na terenie całego kraju powstają ciekawe inicjatywy, których założeniem jest wspomaganie starszych osób w tych trudnych czasach. Bardzo ciekawe wydarzenia mają miejsce właśnie w Białymstoku. 5 lat temu wprowadzono tam kartę aktywnego seniora, z której jak się okazuje korzysta co piąta uprawniona do tego osoba. Mogą oni korzystać ze zniżek w instytucjach kulturalnych, a także obiektach sportowych, gdzie ulga wynosi aż 50 procent. Program ten jest skierowany do osób po 60 roku życia, które mieszkają w stolicy województwa podlaskiego. Należy pamiętać o tym, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy to powinien zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która przekazuje informacje do wspomnianej organizacji. Z kolei w Radomiu wolontariusze rozwożą do seniorów ciepłe posiłki. Trafiają one do setek osób, które do tej pory korzystały z dziennych stołówek jednak w wyniku, pandemii musiały zostać one zamknięte. Warto również wspomnieć, że osoby, które zdecydowały się pomóc, zajmują się nie tylko dostarczaniem posiłków, ale poświęcają też czas osobom, tak aby nie czuły się one osamotnione. W dzisiejszych czasach osoby, które mieszkają same dodatkowo mają utrudnioną socjalizację, z uwagi na to, że wiele miejsc, w których mogliby się spotykać ze swoimi rówieśnikami zostały zamknięte. W cały projekt zaangażowana jest całkiem spora grupa osób, a dodatkowo mogą one liczyć na pomoc radomskich restauracji, które nieodpłatnie przygotowywują posiłki. Moim zdaniem bardzo ważne jest aby w możliwie największym stopniu ułatwiać życie seniorom, które z wielu przyczyn może być dosyć trudne. Wiele starszych osób, które mieszkają w samotności, przeżywają trudny okres związany z tym, że dni są coraz krótsze, a ilość promieni słonecznych jest coraz mniejsza z uwagi na ciągłe zachmurzenia oraz deszcz. Taki stan nazywany jest SAD czyli depresją sezonową. Według statystyk dotyka ona co dziesiątą osobę i zazwyczaj pojawia się w kolejnych latach. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie to konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty, a w dzisiejszych czasach możliwe jest skorzystanie z teleporady. Według badań z udziałem seniorów okazuje się, że obecnie sytuacja związana z pandemią jest dla sporym wyzwaniem. Dodatkowo wraz z ciągłym wzrostem cen ich emerytury nie są wystarczające. Dwadzieścia procent badanych uważa, że nie stać go na podstawowe produkty. Dla wielu z nich problemem są relacje społeczne z bliskimi osobami oraz obawa przed utratą przez nich zdrowia. Jakiś czas temu ruszyła bardzo ciekawa inicjatywa, której założeniem było wprowadzenie seniorów w tematykę Internetu. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł ponieważ wraz z upływem lat daje on coraz więcej możliwości, które z pewnością okażą się pomocne także seniorom. Po pierwsze w dzisiejszych czasach coraz więcej firm oraz sklepów oferuje możliwość robienia zakupów przez Internet. Wybrane produkty mogą być dostarczone prosto pod drzwi osoby zamawiającej, co więcej wszystko odbywa się bez kontaktu z kurierem, dlatego też ryzyko transmisji wirusa jest zredukowane do minimum. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem do którego może zostać wykorzystany Internet jest możliwość porozumiewania się z najbliższymi osobami poprzez portale społecznościowe. Dzięki nim możliwie jest przesyłanie wiadomości tekstowych,a także przeprowadzanie wideokonferencji, co w dzisiejszych czasach staje się coraz popularniejszą formą komunikacji. Starsze osoby mogą porozmawiać, ze swoimi wnukami, dziećmi, ale także rówieśnikami ponieważ coraz więcej starszych osób swobodniej porusza się w Internecie, a także używa nowych rozwiązań technologicznych. Między seniorami istnieją niezwykle interesujące relacje ponieważ w wielu aspektach są oni w stanie namawiać siebie to podejmowania nowych wyzwań, które z pewnością korzystnie wpływają na ich życie i sprawiają, że staje się ono ciekawsze. Ponadto dzięki przelewom bankowym, które jesteśmy w stanie wykonać z domu nie ma konieczności wychodzenia na pocztę, czy też do oddziałów banku, co w obecnej sytuacji jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku starszych osób.