W nowym badaniu stwierdzono, że karwedilol, lek typowo stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, może chronić przed uszkodzeniem komórek wywołanym przez słońce, prowadzącym do raka skóry. Naukowcy nieoczekiwanie odkryli nowe właściwości beta blokera po popełnieniu błędu w laboratorium.

Sherry Liang, absolwentka Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Zachodniego na Wydziale Farmacji (ang. the Western University of Health Sciences College of Pharmacy) w Pomonie w Stanach Zjednoczonych, przedstawiła nowe odkrycie podczas dorocznego spotkania American Society for Pharmacology and Experimental Therapeutics podczas spotkania Experimental Biology 2017.

Dr Ying Huang, kierownik zespołu badawczego oraz dr Bradley T. Andrese przyznają,iż to, co zaczęło się jako błąd eksperymentalny, doprowadziło do bardzo interesującego odkrycia naukowego. Może to prowadzić do opracowania nowych czynników zapobiegających rakowi.

Możliwość zwalczania raka przez karwedilol zostały odkryte, kiedy student badał w laboratorium dr Huang'a czy karwedilol i podobne beta-adrenolityki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Przypadkowo zbadał jednak działanie przeciwrakowe karwedilolu, a nie jego zdolność do promowania raka, stwierdzając, że karwedilol zaskakująco wykazał pewne ochronne działanie na raka skóry.

Następnie naukowcy przeprowadzili eksperymenty na hodowlach komórkowych i myszach, aby sprawdzić, czy karwedilol może zapobiegać rakowi skóry spowodowanemu przez promieniowanie ultrafioletowe B. UVB to część światła słonecznego, która to właśnie jest odpowiedzialna za opalanie skóry, a także za bolesność po opalaniu czy poparzenia. Promieniowanie to ma też tendencję do uszkodzenia górnych warstw naskórka i odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka skóry.

Naukowcy odkryli, że karwedilol podawany po ekspozycji na promieniowanie UVB wykazuje działanie ochronne w hodowlach komórkowych myszy oraz u myszy bez sierści narażonych na działanie UVB. Eksperymenty wykazał, że karwedilol ochronia komórkę przed uszkodzeniem DNA i zmianami nowotworowymi spowodowanymi promieniowaniem UVB. Myszy narażone na promieniowanie UVB i którym podawano karwedilol wykazały zmniejszenie zarówno nasilenia, jak i liczby nowotworów w porównaniu z gryzoniami, u których nie podawano karwedilolu. Badania na myszach wykazały również, że karwedilol opóźnia tworzenie się guza skuteczniej niż filtr przeciwsłoneczny.

Naukowcy odkryli również, że nie wszystkie beta blokery wykazują właściwości zapobiegające rakowi, co wskazuje, że prawdopodobnie działają one poprzez jeszcze nie zidentyfikowane cząsteczki. Andersen przyznaje, iż wstępne dane wskazują na to, że cele komórkowe karwedilolu nie są związane z receptorami beta-adrenergicznymi, które uważa się za miejsce działania wszystkich beta-adrenolityków. Naukowiec przypuszcza, iż prawdopodobnie będą atakować nieoczekiwane mechanizmy związane z rozwojem raka.

Celem naukowców jest wprowadzenie karwedilolu lub podobnie działających beta blokerów do kosmetyków stosowanych na skórę. Mogłyby być wykorzystane do zapobiegania nowotworom skóry powstałym w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Według zespołu badaczy, korzystny efekt działania na skórę pozostawałby bez wpływu na ciśnienie krwi i tętno, których korekcja jest pierwotnym wskazaniem beta-adrenolityków. Poznanie mechanizmów działania karwedilolu mogłoby również pozwolić naukowcom na zaprojektowanie zupełnie nowych sposobów leczenia, które dotyczyłyby tylko tych mechanizmów bez żadnych niepożądanych efektów sercowo-naczyniowych.

Źródło: www.medicalnewstoday.com