Zdaniem naukowców z Ohio State University, dieta bogata w pomidory może spowalniać rozwój raka skóry o połowę. Wyniki ich badania opublikowano na łamach pisma "Scientific Reports”.

Badania przeprowadzono na myszach. Zanim gryzonie poddano ekspozycji na promieniowanie UV, przez 35 tygodni otrzymywały one codziennie pożywienie zawierające 10 proc. sproszkowanego ekstraktu z pomidorów.

Analiza danych wykazała, że w porównaniu z grupą kontrolną, u myszy spożywających pomidory rozwinęło się o 50 proc. mniej nowotworów skóry. Efekt ten był widoczny jednak tylko u osobników płci męskiej. U samic nie zaobserwowano znaczących różnic w liczbie zmian skórnych.

- To studium pokazało nam, że analizując różne strategie zaradcze, trzeba brać pod uwagę płeć. To, co działa w przypadku mężczyzn, nie zawsze przynosi rezultaty u kobiet i na odwrót - powiedziała dr Tatiana Oberyszyn, patolog z Ohio State University.

Tłumacząc wpływ pomidorów na spowolnienie rozwoju raka skóry naukowcy przypominają inne badania, które pokazały, iż regularne spożywanie pasty pomidorowej zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych. Jako powód tej zależności badacze wskazują karotenoidy, które są odpowiedzialne za barwę pomidorów. Magazynowane są one w skórze i mogą chronić ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

- Likopen, główny karotenoid pomidorów, to najskuteczniejszy przeciwutleniacz wśród tych barwników. Gdy porówna się likopen z pokarmu (pomidora) i zsyntetyzowanego suplementu, pomidory wydają się skuteczniejsze w zapobieganiu zaczerwienieniu po ekspozycji na UV. To sugeruje, że w grę wchodzą także inne związki z pomidorów - wyjaśnia współautorka badań, specjalistka od badań nad żywnością dr Jessica Cooperstone.


Źródło: news.osu.edu