Zimowe Igrzyska Olimpijskie zaczynają się już w tym tygodniu. Sezon grypowy w pełni, ale polska reprezentacja zabezpieczyła się przeciw grypie.

Organizmy zawodników są bardzo mocno eksploatowane, przez co narażeni są oni na większą podatność na zarażenie wirusem grypy. To może mieć bardzo niekorzystne skutki dla ich formy, co będzie się bezpośrednio przekładać na wyniki sportowe, dlatego też większość z reprezentantów zgodnie z rekomendacjami Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy poddała się szczepieniom przeciw grypie nową czterowalentną szczepionką.

- Polska reprezentacja olimpijska, która udaje się na Igrzyska Zimowe do Pjongczang jest w pełni przygotowana pod kątem epidemiologicznym. Ryzyko zachorowania na różne choroby infekcyjne oceniliśmy dużo wcześniej i faktycznie jednym z głównych czynników, które mogą zagrażać zdrowiu polskich olimpijczyków jest grypa. W związku z tym wszyscy otrzymali rekomendację dotyczącą szczepienia przeciw grypie i większość z nich jest zaszczepiona, także grypy w Pjongczang się nie boimy - powiedział dr hab. n. med. Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, ekspert Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.


Źródło: newsrm.tv