Ponad 2800 osób wzięło udział w 3. Krakowskim Biegu Niepodległości, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Dochód z biegu i od sponsorów zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Potrzebny jest nowy respirator i dwa nieinwazyjne aparaty wspomagające oddychanie u noworodków i niemowląt.

Oddział Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym posiada 18 takich respiratorów. Wszystkie pracują już ponad 10 lat i są mocno wyeksploatowane. – Nie ma kardiochirurgii bez respiratorów. Każdego roku powinnyśmy kupować 2-3 urządzenia, aby sukcesywnie je wymieniać – powiedział prof. Janusz Skalski, szef Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD, prezes Fundacji Schola Cordis, która jest beneficjentem 3 Krakowskiego Biegu Niepodległości.

Nowy respirator to wydatek około 100 tysięcy złotych. Marzeniem kardiochirurgów ze szpitala w Prokocimiu jest również zakup dwóch aparatów do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, które dedykowane są najmłodszym pacjentom – noworodkom i niemowlakom. Byłyby to pierwsze urządzenia tego typu w szpitalu. Potrzeba na nie ok. 80 tysięcy złotych.

Szpital przypomina, że dochód z 13 Krakowskiego Półmaratonu Marzanny, który odbył się wiosną, wyniósł prawie 200 tysięcy złotych. Za te środki zakupiono aparat do autotransfuzji krwi, nowe łóżeczka, lampę operacyjną, monitor transportowy oraz zewnętrzne stymulatory serca. Sprzęt ten od kilku miesięcy pracuje już na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej USD.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tego rodzaju inicjatywę. Pozyskiwania środków na nowy sprzęt to nieustająca praca.. Wspierają nas nie tylko sportowcy, ale także artyści, prawnicy, a przede wszystkim rodzice naszych pacjentów – podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie