Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Białystok: Lepsza jakość życia pacjenta z kardiomiopatią przerostową po unikalnej operacji serca
    Lepsza jakość życia pacjenta, uchronienie go przed ryzykiem nagłej śmierci - to główne korzyści z unikatowej operacji serca pacjenta z chorobą genetyczną - kardiomiopatią przerostową, którą wykonuje zespół lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wykorzystano w niej wydrukowany model 3D serca pacjenta.
  2. Polskie badaczki odkryły nowy mechanizm regulacji poziomu żelaza w organizmie
    Nowy mechanizm regulacji poziomu żelaza w organizmie odkryły polskie badaczki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Zaznaczają, że ścisła kontrola tego pierwiastka jest bardzo ważna dla zdrowia.
  3. Ukraińskie doświadczenia z frontu cenną lekcją dla polskiej ochrony zdrowia
    W trwającej od dwóch lat wojnie w Ukrainie żołnierzy wspierają na co dzień lekarze i medycy wojskowi, którzy pracują w skrajnych, ekstremalnych warunkach. Na dodatek medycyna pola walki mocno różni się od tej praktykowanej na co dzień w szpitalach, a charakter broni używanej przez Rosjan w Ukrainie powoduje, że personel medyczny często ma do czynienia z bardzo ciężkimi obrażeniami. – Zbieranie ukraińskich doświadczeń i aplikowanie ich do polskich warunków jest bardzo ważne, aby być przygotowanym na możliwość udzielania pomocy medycznej w razie konfliktu, gdyby doszło do niego na terenie naszego kraju – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
  4. Eksperci: szczepienie to inwestycja we własne zdrowie, Polacy tego jednak nie wykorzystują
    Poddawanie się szczepieniom to inwestycja we własne zdrowie, Polacy jednak zbyt rzadko się szczepią, nie wykorzystują tej szansy na lepsze zdrowie - ostrzegali eksperci na konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Tygodnia Wiedzy o Półpaścu, który przypada w dniach od 26 lutego do 3 marca.
  5. Rzecznik Praw Obywatelskich o propozycji zmiany legislacyjnej dotyczącej procedury otrzymywania uprawnień do wykonywania zawodu
    Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do Minister Zdrowia w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów. Marcin Wiącek przedstawia min. Izabeli Leszczynie propozycje zmiany legislacyjnej.
  6. Światowy Dzień Walki z Depresją. Ogólnopolska "Żałoba 146 rodzin"
    W piątek 23 lutego wiele polskich miast opuści flagi samorządowe do połowy masztu lub przywiesi do nich kir, jako znak symbolicznej żałoby po samobójczych śmierciach dzieci. Tylko w ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie 146 młodych osób w wieku od 7 do 18 lat. Najwyższy czas, aby dostrzec, jak ogromna to strata i systemowo pomóc wszystkim dzieciom w kryzysach psychicznych – podkreśla Fundacja Słonie na Balkonie, organizator ogólnopolskiej kampanii "Żałoba 146 rodzin".
  7. NFZ: w 2023 r. epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób
    W 2023 roku zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób, z czego 74 proc. u kobiet - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu "Środa z profilaktyką".
  8. Refundowana recepta jako niezbędny element efektywnego systemu szczepień w aptekach
    W obliczu wzrostu zachorowań na grypę, COVID-19 czy zakażenia pneumokokowe niezbędne są usprawnienia realizacji szczepień w aptekach. Polski system opieki zdrowotnej staje przed potrzebą wprowadzenia zmian, które zapewnią szybką i dostępną dla każdego profilaktykę. Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach zwracają uwagę na niewykorzystany w pełni potencjał aptek i farmaceutów. Uprawnienie farmaceutów do wystawiania recept na szczepionki refundowane znacząco skróci ścieżkę pacjenta do szczepień ochronnych, bo szczepienie będzie mogło być zrealizowane bezpłatnie w czasie jednej wizyty w aptece.
  9. Naukowcy zrekonstruowali pradawny lek - teriak; był tylko placebo
    Teriak - lek znany od starożytności i stosowany do końca XVIII wieku - miał być antidotum na zatrucia i chronić przed zarazą. Z ustaleń naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynika jednak, że nie posiadał przypisywanego mu działania leczniczego. Był placebo.
  10. Aplikacja będzie wspierać samokontrolę i wzbudzać w chorych świadomość współodpowiedzialności za swoje zdrowie
    Aplikację na telefon, pozwalającą kontrolować parametry pacjenta kardiologicznego, chorującego na niewydolność serca wdraża Instytut Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W założeniu taki wirtualny asystent ma poprawić świadomość i bezpieczeństwo chorego.