Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Prawo.pl: lekarze będą mogli reklamować się w social mediach
    Zgodnie z nowym Kodeksem Etyki Lekarskiej (KEL), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., lekarz będzie miał prawo do informowania o swojej działalności, jednak zgodnie z zasadami etyki. Według zapisów aktualnego jeszcze do końca tego roku kodeksu wszelkie reklamowanie się przez lekarza jest zabronione - przypomina Prawo.pl.
  2. MZ: Prawo pacjentek do świadczeń gwarantowanych będzie przestrzegane
    Ministerstwo Zdrowia przypomniało w opublikowanym we wtorek (11 czerwca) komunikacie, że prawo w Polsce pozwala przerwać ciążę, jeśli jest wynikiem przestępstwa lub zagraża życiu i zdrowiu kobiety. Szpital, który podpisał umowę z NFZ, ma obowiązek wykonać to świadczenie – nawet jeśli lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.
  3. Problem z dostępnością lekarzy sądowych. RPO występuje do MS
    Biuro RPO poinformowało, że obywatele skarzą się na problemy z dostępnością lekarzy sądowych, którzy wydają zaświadczenia o zdolności stawiennictwa danej osoby na rozprawie. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości.
  4. NIK: System krwiodawstwa wrażliwy na kryzysy
    Zapotrzebowanie państwa na krew i jej składniki było zabezpieczone w kontrolowanym okresie. Wytworzono więcej składników krwi, niż było potrzebne do leczenia, i nie było konieczności ich sprowadzania zza granicy. Należy jednak zaznaczyć, że pandemia COVID-19 ujawniła słabość systemu krwiodawstwa w Polsce. W 2020 roku znacząco zmalała liczba dawców i donacji krwi, a w niektórych regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa występowały okresowe niedobory krwi, w szczególności ujemnych grup.
  5. Prokurator Krajowy polecił zwolnić z aresztu lekarza z Ukrainy podejrzanego o zabójstwo
    Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk wydał w środę polecenie uchylenia postanowienia o tymczasowym aresztowaniu lekarza z Ukrainy podejrzanego o zabójstwo pacjenta w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie - poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej.
  6. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych
    Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
  7. Pacjenci apelują o konkretne działania w celu skrócenia ścieżki pacjenta do realizacji szczepienia
    Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych w partnerstwie z Fundacją My Pacjenci, Koalicją „Na pomoc niesamodzielnym”, Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków oraz Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe działania legislacyjne mające na celu skrócenie ścieżki pacjenta do realizacji szczepień ochronnych. W obliczu zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025, organizacje zwracają uwagę na konieczność wdrożenia zmian przed rozpoczęciem września, aby zapewnić odpowiednią ochronę zdrowia publicznego.
  8. Europejski pakiet farmaceutyczny szansą na większą i równomierną dostępność leków
    Europejski pakiet farmaceutyczny może poprawić sytuację dostępności do innowacyjnych terapii lekowych na terenie UE - wskazywali uczestnicy debaty podczas IV edycji międzynarodowej konferencji "Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy” zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia. Dyskutowano też o wyzwaniach branży farmaceutycznej w dobie globalnej konkurencji, potrzebie głębszych zmian legislacyjnych i kolejnych zachęt dla inwestorów.
  9. Minister Nauki o zmianach w szkolnictwie wyższym. Wspomniał też pielęgniarstwo
    Uczelnie nie będą mogły uruchomić jakiegokolwiek kierunku studiów bez zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej – mówił w Rzeszowie minister nauki Dariusz Wieczorek, zapowiadając nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Koniec z fabrykami dyplomów – dodał.
  10. Prof. Parczewski: przewlekła borelioza nie istnieje
    Tylko pięć procent ukąszeń kleszczy kończy się zakażeniem; nawet późno rozpoznana borelioza jest wyleczalna, a naciągaczy oferujących wielomiesięczne eksperymentalne antybiotykoterapie należy unikać – przestrzega prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.