Naukowcom klinicznym z Hannover Medical School (MHH) po raz pierwszy udało się powstrzymać zwykle śmiertelny przebieg nadciśnienia płucnego dzięki nowatorskiemu podejściu terapeutycznemu. Trzyletnia dziewczynka cierpiąca na tak zwane tętnicze nadciśnienie płucne (PAH) była leczona produktami mezenchymalnych komórek macierzystych uzyskanych z ludzkiej pępowiny.
„Leczenie doprowadziło do znacznej poprawy tolerancji wysiłku i klinicznych zmiennych sercowo-naczyniowych oraz zmniejszyło liczbę markerów osocza we krwi, które można wykryć w zwężeniu naczyń i zapaleniu” – mówi prof. dr Georg Hansmann. Po sześciu miesiącach nie tylko nastąpiła wyraźna poprawa zdrowia, ale również nie wystąpiły niepożądane skutki uboczne.
To pierwsza terapia dla osób cierpiących na wyraźne postacie nadciśnienia płucnego. „Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić i zbadać korzyści płynące z tej nowej terapii komórkami macierzystymi” – podkreśla profesor Hansmann. Wyniki badań opublikowano w Nature Cardiovascular Research.
PAH to choroba, w której ciśnienie krwi w krążeniu płucnym jest chronicznie podwyższone – stąd nazwa nadciśnienie płucne. Przyczyną wysokiego ciśnienia jest zwykle zwężenie naczyń płucnych i/lub utrata tych naczyń. Choroba jest postępująca i zwykle śmiertelna. W zaawansowanych stadiach PAH jest uważany za nieuleczalny. Obecnie dopuszczone leki PAH mają na celu głównie rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Repetytywna terapia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi opiera się na komórkach pochodzących z pępowiny noworodków i jest również nazywana HUCMSC (ludzka mezenchymalna komórka macierzysta pępowiny). Analizy naukowców wykazały, że produkty tych komórek macierzystych z pępowiny były w stanie poprawić regenerację uszkodzonych naczyń krwionośnych, hamować stany zapalne naczyń krwionośnych i ograniczać uszkodzenia niektórych części komórek.
„Mamy dowody na to, że ta terapia wywodząca się z HUCMSC miała wiele korzystnych skutków. W sercu leczonych pacjentów chroniła głównie mitochondria dostarczające energię, a w płucach leczenie głównie hamowało stany zapalne i stymulowało regenerację” – wyjaśnia prof. Hansmann. „Możemy wykazać, że białka, lipidy i prostaglandyna E2 są wzbogacone w komórki macierzyste i ich produkty, a terapia oparta na MSC moduluje jednocześnie kilka kluczowych szlaków sygnałowych PAH”.
Opublikowane obecnie nowe podejście terapeutyczne stało się możliwe dzięki współpracy profesora Hansmanna i profesora doktora Ralfa Hassa z Wydziału Ginekologii i Położnictwa MHH. Profesor Hansmann podał kondycjonowaną pożywkę z wytworzonych w ten sposób mezenchymalnych komórek macierzystych bezpośrednio do tętnic płucnych dwukrotnie w cewniku serca i trzykrotnie przez żyłę centralną.
Dalsze analizy komórek macierzystych i ich produktów pochodzących zpępowiny zostały przeprowadzone przez grupę badawczą profesora Hansmanna, a także przez współpracujących partnerów z Uniwersytetu w Leiden (NL) i Charité Berlin. Profesor Hansmann wymyślił nowe podejście terapeutyczne do PAH poprzez wstępne eksperymenty ze zwierzęcymi mezenchymalnymi komórkami macierzystymi , które prowadził w 2011 i 2012 roku w Harvard Medical School w Bostonie, ale także poprzez eksperymenty in vivo prowadzone przez jego grupę badawczą w MHH – i ostatecznie na prośbę rodziców.
Grupa naukowa profesora Hass z Katedry Ginekologii i Położnictwa od lat pracuje nad mezenchymalnymi komórkami macierzystymi, publikując liczne publikacje. Korzystając ze specjalnej technologii, profesor Hass był w stanie wyizolować mezenchymalne komórki macierzyste z tkanki pępowinowej i rozmnożyć je w hodowli komórkowej, aby można je było następnie wykorzystać w terapii.
Zespół wychodzi z założenia, że taka terapia musi być powtarzana w regularnych odstępach czasu, aby była skuteczna w długim okresie w przypadku przewlekle postępującego, często opornego na leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH).
Komentarze
[ z 0]