W 1967 roku, przeprowadzono pierwszy przeszczep serca u człowieka. Prawie pół wieku ta procedura ratuje życie co roku około 5000 osób na całym świecie. To jest tylko jeden przykład z tysięcy zabiegów chirurgicznych, które zmieniają diametralnie codzienne życie ludzkie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), miało miejsce około 312 900 000 operacji przeprowadzanych na całym świecie w 2012 roku. Liczba ta wzrosła w porównaniu do 226,4 mln w 2004 roku.

W Stanach Zjednoczonych, najbardziej popularne zabiegi chirurgiczne obejmują wyrostek robaczkowy, cesarskie cięcia, chirurgię zaćmy, mastektomię oraz pomostowanie tętnic wieńcowych.

Jest rzeczą oczywistą, że każdy z tych zabiegów może poprawić lub uratować życie osoby, ale istnieją pewne procedury, które są tak złożone i niezwykłe, że to pokazuje jaki chirurgia odniosła sukces i jak postępuje jej rozwój od pierwszego przeszczepu serca.

W tym artykule przyjrzymy się pięciu spośród najbardziej dziwnych i niesamowitych zabiegów chirurgicznych wykonywanych do tej pory.

1) Plastyka rotacyjna: Zamiana kostki w kolano
Plastyka rotacyjna jest niezwykłą formą chirurgii rekonstrukcyjnej, która umożliwia kostce być używaną jako staw kolanowy. Postępowanie polega na chirurgicznym usunięciu dolnej części kości udowej, kolana, i górnej części kości piszczelowej. Dolna część nogi jest obracana o 180 ° i przymocowywana do uda. Mówiąc prościej, stopa jest przymocowana do kolana po obróceniu jej do tyłu. Gdy proteza jest zamocowana, staw skokowy pełni funkcję jak kolano. Plastyka rotacyjna jest najczęściej wykonywana u dzieci, które mają złośliwe nowotwory kości - takie jak kostniakomięsak lub mięsak Ewinga - w pobliżu stawu kolanowego, które nie zareagowały na inne leczenie.

Głównym celem plastyki rotacyjnej jest całkowite usunięcie guza, ale w sposób, który pozwala dziecku mieć aktywny tryb życia, co nie byłoby możliwe przy pełnej amputacji. Jednym spośród wielu, niesamowitym przykładem sukcesu jest procedura ta wykonana u 14-letniej Gabi Shull z Missouri. W wieku 9 lat, u Gabi rozpoznano kostniakomięsaka kolana. Guz był nieoperacyjny, a po 12 tygodniach chemioterapii, Gabi i jej rodzice zdecydowali, że plastyka rotacyjna będzie najlepszą opcją leczenia. „Rozmawialiśmy o tym z Gabi i zaczęliśmy oglądać filmy dzieci jeżdżących na rolkach, wspinających się, jeżdżących na nartach wodnych, po operacji metodą plastyki rotacyjnej", powiedziała matka Gabi, Debbie, w The Daily Mail na początku tego roku. „Dowiedzieliśmy się, że plastyka rotacyjna nie ma absolutnie żadnych wad z wyjątkiem jej wyglądu i jak tylko pogodzisz się z tym i skupisz się na jakości życia, wtedy zdobędziesz wszystko i nie stracisz nic", dodała. Wystarczył 1 rok po zabiegu, by Gabi była w stanie chodzić, a 2 lata, by była ona tancerką turniejową. „Operacja pozwoliła mi zrobić o wiele więcej niż się spodziewałam i nigdy nie wróciłabym i nie zmieniłabym decyzji", powiedziała w rozmowie z The Daily Mail.

2) Rekonstrukcja rogówki oka z zęba (Osteo-odonto-keratoprosthesis): przywracanie wzroku za pomocą zęba
Często określana jako "ząb w oku" operacja o nazwie osteo-odonto-keratoprosthesis (OOKP) pozwala właśnie na to, że - używając zęba można przywrócić wzrok pacjenta. Po raz pierwszy opisana we wczesnych latach 1960 przez prof. Benedetto Strampelli, z San Camillo Hospital we Włoszech, OOKP może być wykorzystywana w przypadku pacjentów, u których utrata wzroku jest spowodowana nieodwracalnym uszkodzeniem rogówki - zewnętrznej warstwy oka - i dla których inne sposoby leczenia zakończyły się niepowodzeniem. Zabieg polega na usunięciu kła lub zębów przedtrzonowych oraz otaczającej go kości. Technika ta wykorzystuje własny ząb pacjenta, więc jest mało prawdopodobne, aby organizm odrzucił ten autoprzeszczep zęba. Następnie wierci się otwór w zębie i wkłada tam soczewkę z tworzywa sztucznego.
Konstrukcja soczewka-ząb jest następnie wszczepiana do policzka pacjenta, gdzie rosną nowe naczynia krwionośne w ciągu kilku miesięcy. Struktura ta jest następnie usuwana z policzka i wszczepiana do oka. Światło jest w stanie przenikać przez obiektyw, przywracając wzrok pacjenta.

W 2013 roku The Telegraph poinformował o brytyjskim pacjencie, który odzyskał swój wzrok po przejściu operacji OOKP.

W 1999 roku Ian Tibbetts stracił wzrok całkowicie przez problemy z oczami, na początku spowodowanymi wypadkiem przy pracy, gdy kawałek złomu uderzył go w prawe oko i uszkodził jego rogówkę. W grudniu 2012 roku, Ian przeszedł operację OOKP w Szpitalu Eye Sussex - jedynym szpitalu w Wielkiej Brytanii, gdzie wykonuje się tą procedurę - i był w stanie zobaczyć jego dzieci wyraźnie po raz pierwszy. „Odzyskałem swoją niezależność i teraz mogę rozpocząć opiekę nad dziećmi, podczas gdy moja żona jest obecnie w pracy. Wcześniej dzieci były tylko kształtami. Nie mogłem ich rozróżnić," powiedział Ian w rozmowie z The Telegraph. „Miałem w głowie obraz tego, jak oni wyglądali, ale okazało się, że są jeszcze ładniejsi. Mocno ich uścisnąłem i pocałowałem".

3) Hemisferektomia: Usunięcie połowy mózgu w leczeniu napadów
Mózg jest najbardziej skomplikowanym narządem ludzkiego ciała, zawierającym miliardy komórek nerwowych, które działają jako centrum dowodzenia dla funkcji fizycznych i psychicznych. Z tego względu, wydaje się, niewiarygodnym, że usunięcie połowy mózgu może być możliwym i skutecznym zabiegiem dla pewnych schorzeń neurologicznych, ale w niektórych przypadkach tak to wygląda. Taka procedura jest znana jako hemisferektomia.

Hemisferektomia obejmuje częściowe lub całkowite usunięcie lub odłączenie jednej z dwóch półkul mózgu. Uważana jest za radykalną procedurę, która może trwać nawet 12 godzin. Procedura ta jest zazwyczaj wykonywana u osób z zaburzeniami neurologicznymi, które powodują napady z jednej strony mózgu. Takie zaburzenia obejmują ciężką padaczkę, okołoporodowy udar mózgu, hemimegalencefalię (gdzie jedna strona mózgu jest większa niż druga), chorobę Sturge-Weber-Dimitri (charakterystyczne znamiona na twarzy, jaskra i drgawki) oraz zapalenie mózgu Rasmussena (zapalenie kory mózgowej).

Według Fundacji Hemisferektomii, hemisferektomia jest najbardziej skuteczną metodą u dzieci, a druga połowa mózgu może skompensować pewne funkcje utracone po usunięciu drugiej połowy. Pacjenci, którzy przeszli hemisferektomię będą mieli jakiś paraliż w połowie ciała przeciwnej do ich usuniętej półkuli i zazwyczaj tracą oni czucie lub funkcję rąk i palców. Jednakże, w wielu przypadkach korzyści tej operacji przeważają nad zagrożeniami i efektami ubocznymi. Jednym z przykładów udanej hemisferektomii jest 17-letnia dziewczynka nazywająca się Karley Miller, będąca z Australii, która przeszła tę procedurę, w celu zatrzymania codziennych napadów wywołanych epilepsją. Jej decyzja, aby mieć tak radykalną operację została wymuszona przez jeden z napadów padaczkowych, który trwał 9 i pół godziny. „Nie mogłam nigdzie iść bez mamy, będącej kilka kroków z tyłu, nie mogłam nawet iść pod prysznic z zamkniętymi drzwiami, bo w przypadku, gdybym miała atak, nikt nie mógłby dostać się do mnie", powiedziała Karley w rozmowie z The Daily Mail na początku roku. Mimo, że u Karley wystąpiły pewne skutki uboczne hemisferektomii, nie ma ona już napadów i żyje bardziej szczęśliwym, satysfakcjonującym życiem.

4) Heterotropowy przeszczep serca: Dwa serca mogą być lepsze niż jedno
Tradycyjnie, przeszczep serca polega na usunięciu uszkodzonego serca pacjenta i zastąpienie go zdrowym sercem od dawcy. Ta cenna procedura oszczędza około 2000 osób w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Ale co, jeśli jest to prawdopodobne, że organizm biorcy odrzuci serce dawcy lub serce dawcy nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie? To miejsce, gdzie heterotopowy przeszczep serca może przyjść z pomocą.

Heterotropowy przeszczep serca - znany również jako "kombinowana" transplantacja serca - polega na wszczepieniu zdrowego serca dawcy po prawej stronie uszkodzonego serca biorcy. Oba serca są operacyjnie połączone, dzięki czemu krew z uszkodzonego serca przepływa do nowego serca. Nowe serce może następnie pompować krew w organizmie. W 2011 roku naukowcy z University of California w San Diego zgłosili wykonanie tego rzadkiego zabiegu chirurgicznego u pacjenta nazywającego się Tyson Smith, który miał zaawansowaną niewydolnością serca. „Chociaż Pan Smith stał w obliczu śmierci, nie mógł mieć standardowego przeszczepu serca", wyjaśnia dr Michael Madani, z University of California z San Diego Sulpizio Cardiovascular Center. „Usunięcie starego serca i zastąpienie go nowym sercem spowodowałoby niepowodzenie w funkcjonowaniu nowego serca, ponieważ opór w naczyniach w płucach - nazywany nadciśnieniem płucnym - był bardzo wysoki, ale razem, dwa serca dzielą się pracą i wykonują ją", dodał.

5) Przeszczep głowy: Możliwe lekarstwo na paraliż
W 2013 roku, włoski neurochirurg dr Sergio Canavero ogłosił propozycję, aby wykonać pierwszy na świecie w historii ludzkiej przeszczep głowy- procedurę, która zgodnie z tym w co on wierzy, ma potencjał w leczeniu paraliżu spowodowanego chorobami neurologicznymi lub wyniszczającymi mięśnie. Procedura - nazwana HEAVEN-GEMINI - będzie polegała na usunięciu głowy biorcy i zdrowej głowy dawcy przy użyciu „ultra ostrego ostrza", w celu uniknięcia uszkodzenia rdzenia kręgowego. Głowa biorcy i organizm dawcy zostaną umieszczone w głębokiej hipotermii przez około 45 minut, aby zmniejszyć uszkodzenia nerwów.

Głowa biorcy zostanie przymocowana do korpusu za pomocą łączącego przewodu rdzenia kręgowego dawcy. Podsumowując, oczekuje się, że operacja ma trwać około 36 godzin i kosztować 11 mln $ do jej zakończenia, a to będzie wymagało umiejętności około 150 lekarzy i pielęgniarek.

Po zakończeniu procedury, odbiorca będzie przebywał w śpiączce przez 3-4 tygodnie, w celu ograniczenia przepływu i zapewnienia wzrostu połączeń nerwowych między karkiem i kręgosłupem, które będą miały czas na łączenie się ze sobą.

Chociaż ta ekstremalna procedura może brzmieć jak scenariusz na film science fiction, to ma stać się rzeczywistością. W październiku ubiegłego roku, dr Canavero powiedział, że pierwszy ludzki przeszczep głowy zostanie przeprowadzony w grudniu 2017 r.

Wiele osób już stoi w kolejce na ochotnika, aby przejść tę procedurę, włącznie z Valerym Spiridonovem, 31-letnim mężczyzną z Rosji, który ma zanik mięśni zwany chorobą Werdnig-Hoffmana. Jest on sparaliżowany od szyi w dół. Nic dziwnego, że perspektywa pierwszej transplantacji ludzkiej głowy spotkała się z dużą ilością krytyki, ale dr Canavero jest pewny, że procedura ta będzie triumfem. „To będzie sukces", powiedział. „Jest już szczegółowy plan - my nie tylko snujemy wizje w jakimś tajnym laboratorium Frankensteina. Jesteśmy teraz przed zakończeniem projektu, wszystko porusza się w dobrym kierunku - to już nie science fiction".

Źródło: medicalnewstoday.com