Poważna otyłość u 30-latków aż trzykrotnie zwiększa ryzyko demencji na starość. - wynika z badań, które publikuje pismo Postgraduate Medical Journal.

Naukowcy brytyjscy z University of Oxford przeanalizowali dane dotyczące osób, które w latach 1999-2011 trafiły do jednego ze szpitali w Anglii. U ponad 451 tys. z nich stwierdzono otyłość, 43 proc. tej grupy stanowili mężczyźni.

Okazało się, że otyłość była związana z ryzykiem rozwoju demencji w przyszłości. Ryzyko to było jednak wyraźnie wyższe u pacjentów, u których otyłość zdiagnozowano po raz pierwszy w młodszym wieku. A im później ją stwierdzano, tym prawdopodobieństwo demencji bardziej malało.

I tak, u osób, u których po raz pierwszy otyłość stwierdzono w wieku 30-39 lat, ryzyko demencji w starszym wieku było 3,5 razy wyższe (o 250 proc.) niż u ludzi, którzy w tym samym przedziale wiekowym nie byli otyli. Gdy otyłość pierwszorazowo stwierdzano w wieku 40-49 lat ryzyko to było wyższe o 1,7 razy (o 70 proc.), gdy w wieku 50-59 lat - o 1,5 razy (50 proc.), gdy między 60. a 69. rokiem życia - o 1,4 razy (40 proc.) .

Zdiagnozowanie otyłości w wieku 70-79 lat nie miało wpływu na ryzyko demencji, a po 80. roku życia miało wręcz związek ze spadkiem tego ryzyka o 22 proc.

Autorzy pracy podkreślają, że ponieważ miała ona charakter obserwacyjny, nie można wyciągnąć wniosku, czy zależność między otyłością a demencją ma charakter przyczynowo-skutkowy. Jednak wyniki te stanowią potwierdzenie wcześniejszych badań na ten temat.

Naukowcy spekulują, że otyłość w młodym i średnim wieku może zwiększać ryzyko demencji, dlatego że ma związek z częstszym występowaniem cukrzycy oraz schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, które same w sobie są czynnikami ryzyka demencji.

Jednocześnie wydaje się, że jeśli ludziom udaje się uniknąć znacznego przybrania na wadze przynajmniej do 60 roku życia to mogą być mniej zagrożeni demencją.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktualnie ponad 35 mln ludzi na świecie cierpi na demencję. Do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć do 66 mln, a do 2050 r. do 115 mln. Najczęstszą postacią demencji - odpowiedzialną za 60-70 proc. jej przypadków - jest choroba Alzheimera.


Źródło: www.tech.money.pl