Badania rzucają nowe światło na to co oznacza zdrowe starzenie się mózgu. Niezdolność zapamiętywania detali, takich jak położenie przedmiotów zaczyna się we wczesnym okresie wieku średniego (w czterdziestej dekadzie życia) i może być związana z typem informacji, na których skupia się mózg w czasie procesów formowania pamięci oraz odzyskiwania informacji, a nie tak jak dotychczas myślano z osłabieniem funkcji mózgu, wykazuje badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu McGill.

Starszy autor badania Natasha Rajah, która pełni również funkcję dyrektora Centrum Obrazowania Mózgu na Uniwersytecie McGill należącym do Instytutu Douglas’a oraz jest profesorem nadzwyczajnym w Departamencie Psychiatrii Uniwersytetu tłumaczy, że taka zmiana strategii pamięciowych może wpływać na wiele aspektów życia codziennego. "Ta zmiana strategii pamięciowych wraz z wiekiem może mieć ogromny wpływ a codzienne funkcjonowanie, w którym kładzie się tak duży nacisk na detale, jak na przykład fakt gdzie zaparkowałeś samochód oraz kiedy powinieneś przyjąć leki."

Obecnie uważa się, że zmiany związane z demencją pojawiają sie w mózgu na dziesiątki lat przed ujawnieniem sie objawów. Kluczowym więc pytaniem w obecnych badaniach nad zmianami zachodzącymi w mózgu wraz z wiekiem powinno brzmieć: czy są one normalne czy nie? Jednak według doktor Rajah większość prac nad starzeniem sie oraz pamięcią są skoncentrowane na zrozumieniu zmian zachodzących w mózgu w późniejszym wieku. "Wiemy więc mało na temat zmian zachodzących w wieku średnim podczas procesu zdrowego starzenia się oraz jaki ma to związek z wynikami uzyskiwanymi w wieku starszym. Nasz projekt miał na celu wyjaśnienie tych zagadnień."

W badaniu opublikowanym w magazynie NeuroImage, 112 zdrowym, dorosłym osobom w wieku od 19 do 76 lat pokazano serię wizerunków różnych twarzy. Uczestnicy zostali poproszeni o wskazanie gdzie na ekranie komputera (po prawej czy po lewej stronie) widniała konkretna twarz oraz kiedy była ona widoczna (najdawniej lub najbardziej niedawno). Naukowcy użyli obrazowania funkcjonalnego za pomocą rezonansu magnetycznego do analizowania, które partie mózgu były aktywne podczas przypominania sobie opisanych szczegółowych informacji.

Doktor Rajah oraz jej koledzy odkryli, że młodzi dorośli aktywowali swoją korę wzrokowa mózgu podczas prawidłowego wykonywania zadania. Jak wyjaśnia "Rzeczywiście zwracali oni uwagę na percepcyjne szczegóły w celu udzielenia prawidłowej odpowiedzi." Z drugiej zaś strony, osoby w wieku średnim nie wykazywały tak dużej aktywacji kory wzrokowej mózgu podczas przywoływania informacji, o które były pytane. W zamian za to ich środkowa kora przedczołowa była aktywowana. Jest to część mózgu, o której wiemy, że jest związana z informacjami dotyczącymi własnego życia oraz introspekcji.

Mimo, że uczestnicy w średnim wieku oraz starsi nie osiągnęli tak dobrych wyników jak ich młodsi koledzy doktor Rajah twierdzi, że błędem może być stwierdzenia, że odpowiedzi podawane przez mózgi osób w wieku średnim lub starszych oznaczają osłabienie ich pracy. "Może to oznaczać nie tyle deficyt pracy mózgu jako taki, lecz odzwierciedlać zmianę tego co osoba w danym wieku uważa za „ważna informację.” Innymi słowy, osoby w wieku średnim oraz starsze skupiały sie na innych aspektach tego wydarzenia w porównaniu z osobami z młodszej grupy wiekowej.

Rajah tłumaczy, że osoby w średnim wieku oraz starsze mogą poprawić swoja zdolność przywoływania informacji poprzez naukę koncentrowania się na zewnętrznych a nie wewnętrznych informacjach. "To może być przyczyną dla której niektóre z badań naukowych sugerują, iż praktykowanie pełnej medytacji jest powiązane ze starzeniem się podczas, którego zachowuje się więcej funkcji poznawczych "

Obecnie doktor Rajah zajmuje sie analizowaniem danych pochodzących z podobnego badania by rozpoznać czy istnieją jakiekolwiek równice pomiędzy kobietami i mężczyznami w aspekcie funkcji mózgu osób w średnim wieku, jak ma to miejsce w przypadku pamięci. "Kobiety w wieku średnim przechodzą przez wiele zmian hormonalnych. Zastanawiamy się więc jak bardzo wyniki tych badań są zależne od kobiet po menopauzie."

Ten projekt badawczy był wspierany przez Kanadyjski Instytut Badan nad Zdrowiem oraz przez stypendia Kanadyjskiego Stowarzyszenia Chorych na Alzheimera.


Źródło: medicalnewstoday.com