Ortopedzi z Warszawy przeprowadzili pierwszą w Polsce operację korekty kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki, wykorzystując wirtualne planowanie 3D oraz zaprojektowane i wydrukowane przymiary i implanty.

Ortopedzi z Warszawy - Robert Śmigielski i Michał Drwięga oraz chirurg plastyczny dr n. med. Marek Molski przeprowadzili operację korekty kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki wykorzystując po raz pierwszy w Polsce modelowanie i wydruki w technologii 3D.

Jak informuje Carolina Medical Center, przygotowania do zabiegu trwały prawie rok. Na bazie obrazów tomografii komputerowej, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, wykonano cyfrowe wizualizacje obu zdeformowanych kości przedramienia. Korzystając z nich odtworzono prawidłową oś kończyny. Zaprojektowane wspólnie narzędzia i implanty w pierwszej fazie projektu wykonano w technologii druku 3D z polimerów. Modele kości, prototypy implantów i narzędzi posłużyły do przetestowania i zweryfikowania indywidualnego podejścia do deformacji. Następnie wydrukowano, już w tytanie, dokładnie opisane przymiary (specjalne prowadnice), druty do ich zablokowania na czas cięcia kości oraz odpowiednio wymodelowane płyty i śruby.

Tak przygotowana wcześniej operacja przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ przymiary precyzyjnie wyznaczyły linię cięcia kości oraz pozwoliły na dokładne ich zespolenie.

Wykorzystanie techniki druku 3D i innych technologicznych innowacji w medycynie daje szansę na przywrócenie zdrowia osobom z bardzo skomplikowanymi schorzeniami. Po raz kolejny technika w służbie medycyny dowodzi, że nie ma rzeczy niemożliwych.


Źródło: Carolina Medical Center