Chirurdzy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie po raz kolejny w Równem przekazywali swoim ukraińskim kolegom wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu operacji laparoskopowych u dzieci.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, doktorowi Tadeuszowi Politewiczowi, który jest jednocześnie radnym sejmiku województwa, towarzyszyli dr Wojciech Choiński i dr Adam Szendorowicz.

Pod okiem olsztyńskich chirurgów ukraińscy lekarze przez kilka dni (10-14 kwietnia) przeprowadzili szereg skomplikowanych zabiegów laparoskopowych, aby pomóc najmłodszym pacjentom. Operowano m.in. dziecko z wodonerczem, niedorozwojem nerki czy przepukliną przeponową. Kunszt zawodowy naszych lekarzy obserwowali nie tylko chirurdzy z Równego, ale także lekarze z innych szpitali na Ukrainie.

- Jestem przekonany, że nasze działania i pomoc kolegom chirurgom z Ukrainy w leczeniu dzieci, przekładają się na wymierne efekty. Wszystkim dzieciom niezależnie od miejsca zamieszkania należą się takie same standardy leczenia. Cieszę się, że nasze wsparcie płynie do Obwodu Rówieńskiego – regionu partnerskiego Samorządu Województwa – powiedział dr Tadeusz Politewicz.

Kwietniowa wizyta olsztyńskich lekarzy nie była ich pierwszą na Ukrainie. Olsztyńscy chirurdzy współpracują ze szpitalem dziecięcym w Równem od 2016 roku, a w przeciągu tego okresu ukraińscy lekarze wykonali ok. 200 operacji. Dzięki nawiązanym kontaktom mieli również możliwość odbycia staży w olsztyńskiej placówce.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego