Przez dwa tygodnie piętnastu okulistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach szkolić się będzie na unikatowym symulatorze operacyjnym. To jedyne w swoim rodzaju urządzenie do treningu zachowań podczas operacji przedniego oraz tylnego odcinka oka ludzkiego.

Symulator operacyjny EYESI, na którym mają możliwość szkolenia się katowiccy okuliści, to unikatowe narzędzie do treningu zachowań podczas operacji przedniego oraz tylnego odcinka oka ludzkiego. Ma za zadanie polepszyć system szkolenia dla lekarzy okulistów, którzy chcą się specjalizować w chirurgii oka.

Symulator posiada wiele zalet:

  • uczy koordynacji ruchowej;
  • uczy zasad, którymi kierować się powinni okuliści przy konkretnych zabiegach;
  • jest w stanie pokazać jak wykonywać pewne czynności i czego się wystrzegać;
  • pokazuje jak poważne mogą być skutki popełnionych przy zabiegu błędów.
  • dzięki między innymi zastosowaniu symulatorów twarzy narzędzie to pozwala na wprowadzenie nowej jakości w zakresie szkoleń, ponieważ odzwierciedla rzeczywiste warunki panujące podczas operacji oraz diagnostyki.

To pierwsze spotkanie z cyklu szkoleń dla lekarzy okulistów. "Chcemy by były to zajęcia cykliczne, z których skorzystają nasi lekarze. Popieramy ideę tworzenia ośrodków szkoleniowych przy ośrodkach akademickich" - mówi inicjator szkoleń Ireneusz Ryszkiel - Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Na szkoleniu, oprócz symulatora operacyjnego, pojawił się również mikroskop operacyjny do mikrochirurgii, który posłuży uczestnikom między innymi do doskonalenia technik szycia.


Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach