Większość pacjentów utrzymywała również optymalną terapię niewydolności serca z zastosowaniem diuretyków, betaadrenolityków oraz antagonistów mineralokortykosteroidów zgodnym ze stanem aktualnej wiedzy. Lek okazał się zmniejszać częstość hospitalizacji z powodu niewydolności serca i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych o około 20%. Entresto znalazł sie w nowym programie FDA, w którym ponownie przebadano wiele znanych juz leków, pod kątem ich użyteczności w leczeniu ciężkich i zagrażających życiu chorób. Entresto zawiera dwie substancje czynne: valsartan i sacubitril. Valsartan – inhibitor receptora angiotensyny – jest lekiem powszechnie znanym, obecnie zarejestrowanym w leczeniu między innymi nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. Oddziałuje on na układ neurohormonalny, zmniejszając aktywność układu renina – angiotensyna- aldosteron. Sacubitril jest prolekiem, którego aktywny metabolit hamuje działanie enzymu neprilizyny odpowiadającej za inaktywacje peptydów natriuretycznych (ANP i BNP).
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi Entresto są hiperkaliemia, hipotonia, obrzęk naczynioruchowy i pogorszenie funkcji nerek. Nie zaleca sie łącznego stosowania leku z ACE- inhibitorami. Entresto został zarejestrowany w USA do leczenia niewydolności serca u pacjentów w klasie II-IV w skali NYHA z zaburzeniami czynności skurczowej lewej komory.
Źródło :
1. http://www.news-medical.net/news/20150709/FDA-approves-new-heart-failure-drug.aspx
2. http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm453845.htm
3. http://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2015/07/08/new-once-in-a-decade-novartis-drug-for-heart-failure-approved-by-fda-faq/
4. Angiotensin–Neprilysin Inhibition versus Enalapril in Heart Failure; John J.V. McMurray, M.D., Milton Packer, M.D., Akshay S. Desai, M.D., M.P.H., Jianjian Gong, Ph.D., Martin P. Lefkowitz, M.D., Adel R. Rizkala, Pharm.D., Jean L. Rouleau, M.D., Victor C. Shi, M.D., Scott D. Solomon, M.D., Karl Swedberg, M.D., Ph.D., and Michael R. Zile, M.D. for the PARADIGM-HF Investigators and Committees N Engl J Med 2014; 371:993-1004; September 11, 2014DOI: 10.1056/NEJMoa1409077
Komentarze
[ z 3]
Entresto składa się właściwie z dwóch leków, valsartan stosowany jest już od jakiegoś czasu, pewną nowością w leczeniu niewydolności serca ma być sacubitril. W Polsce nie ma obecnie żadnego zarejestrowanego leku hamującego inaktywację peptydów natriuretycznych. Nowy punkt uchwytu działania leku jest niezwykle ważny, daje szanse na łączenie i potencjalizację działania kilku leków, z jednoczesną redukcją działań niepożądanych. Wstępne badania wyglądają niezwykle zachęcająco. Mam nadzieje, że lek niedługo będzie dostępny i w naszym kraju.
Ciekawe, że Food and Drug Administration zajęło się programem ponownego badania znanych już leków. W historii medycyny dość często zdarzało się, że zapomniany i porzucony kiedyś lek po paru latach okazuje się być doskonałym i niezastąpionym środkiem. Dlatego warto zrewidować na nowo niektóre niestosowane już leki. Bardzo pochwalam ten program i wierzę, że możemy spodziewać się pary zaskakujących wyników.
Każdy lek, który jest połączeniem kilku w jednej tabletce jest dobry. Taka będzie przyszłość. Łatwość dawkowania i zapewne relatywnie niższa cena zapewni Ernesto wielu "konsumentów". Niewydolność serca jak do tej pory w Polsce nie była leczona lekami hamującymi inaktywację peptydów natriuretycznych, więc to też może być światełko w tunelu dla pacjentów.