Istnieje nadzieja na nowy sposób ochrony skrajnych wcześniaków przed upośledzeniem widzenia lub ślepotą wynikającą z retinopatii wcześniaków (ROP). Badanie w Sahlgrenska Academy w Szwecja, opublikowane w JAMA Ophthalmology wskazuje na wyraźne powiązanie między ROP a niskim poziomem kwasu arachidonowego mierzonego we krwi dzieci.

"Tak silny związek między poziomami kwasu arachidonowego a retinopatią wcześniaków RPO jest czymś zupełnie nowym. Przyjrzeliśmy się danym i zawsze istnieje niski poziom kwasu arachidonowego, który jest najwyraźniej związany z chorobą" - mówi Chatarina Löfqvist, profesor nadzwyczajny w eksperymentalnej okulistyce i pierwszy autor artykułu.

"Mamy nadzieję, że zapewnienie dzieciom kwasu arachidonowego podniesie jego poziom i zmniejszy częstość występowania RPO.", tłumaczą naukowcy.

Każdego roku tysiące dzieci w Szwecji poddawane jest badaniu przesiewowemu w kierunku retinopatii, która dotyka wcześniaków, których naczynia krwionośne siatkówki nie zostały w pełni rozwinięte. Dzieci mogą być niedowidzące, a w najgorszym przypadku mogą stać się niewidome z powodu odwarstwienia siatkówki.

Fakt, że kwas arachidonowy tak wyraźnie wyróżniał się, zaskoczył zespół badawczy. Ten kwas tłuszczowy należy do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, które w wysokich stężeniach są związane z zapaleniem i chorobami serca u dorosłych. Jednak w okresie płodowym sytuacja może być inna.

"Wydaje się, że kwas arachidonowy ma szczególne znaczenie podczas całej ciąży, jako element budowy błon" - mówi Ann Hellström. "Matka dostarcza płodowi kwas arachidonowy, który jest we krwi znacznie niższym stężeniu w porównaniu do zapotrzebowania poziomu płodu. Dlatego uważamy, że ważne jest, aby wcześniaki otrzymywały ten kwas tłuszczowy jako suplement".

Hipoteza zostanie teraz przetestowana w nowym badaniu z udziałem 210 dzieci w oddziałach noworodkowych w trzech szwedzkich miastach; Göteborg, Lund i Sztokholm. Dzieci otrzymają suplementy zawierające połączenie DHA, wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-3, który jest również ważny dla budowy naczyń krwionośnych i tkanki nerwowej oraz kwasu arachidonowego, wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6. Obecnie ten ostatni nie jest zawarty w suplementach diety, które wcześniaki otrzymują bezpośrednio po urodzeniu.

"Wiele razy nowe metody leczenia wprowadzane są na podstawie intuicji i opinii, ale dowody nie zawsze istnieją" - zauważa Ann Hellström. "Teraz mamy coś zupełnie nowego, kwas tłuszczowy, którego w ogóle nie podejrzewaliśmy o tak ważną rolę w rozwoju płodu. Przypadkowo znaleźliśmy go systematycznie badając wszystkie kwasy tłuszczowe, aby znaleźć informacje na temat rozwój zarówno zdrowych i chorych dzieci. "

Źródło: sciencedaily.com