Dzięki finansowanemu przez UE projektowi szpitale i banki mleka będą mogły oferować odpowiednio wzbogacone mleko matki spełniające indywidualne potrzeby każdego wcześniaka.

Według danych WHO jedno na dziesięć dzieci rodzi się przedwcześnie. W Europie wcześniactwo jest jedną z dwóch głównych przyczyn śmiertelności noworodków i może pociągać za sobą przewlekłe problemy zdrowotne takie jak astma i cukrzyca oraz zaburzenia wzroku i słuchu. Generuje ono także roczne koszty dla europejskiego systemu opieki zdrowotnej sięgające 20 miliardów euro.

Żywienie ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób, wspierając wzrost i rozwój na wczesnym etapie życia. Chociaż mleko matki stanowi najlepszą formę żywienia niemowlaka, nie spełnia ono potrzeb żywieniowych wcześniaka. Isabel de Oliveira Correa, dyrektor generalna firmy Tellspec, wyjaśnia: „Mleko matki jest bogate w składniki odżywcze, ale dopiero odpowiednio wzbogacone może zapobiegać niedożywieniu”.

Mleko matki dostosowane do potrzeb

Aby zadbać o odpowiednie żywienie wcześniaków, zespół opracował rozwiązanie pozwalające na wzbogacenie mleka matki o składniki odżywcze, które uwzględnia skład mleka i indywidualne potrzeby dziecka.

Dzięki finansowanemu przez UE projektowi Preemie udało się mu opracować ekosystem do personalizacji i śledzenia żywienia każdego noworodka, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z wcześniactwem.

Przenośny i łatwy w użyciu system testowania opiera się na czujniku analizującym wyniki w zaledwie kilka minut za pomocą dedykowanego oprogramowania instalowanego na tablecie.

Następnie wspierany przez sztuczną inteligencję (SI) czujnik, spektrometr działający w bliskiej podczerwieni, skanuje mleko. Silnik SI w chmurze analizuje zawartość składników odżywczych takich jak tłuszcze, białko, węglowodany i energia.

„Na podstawie uzyskanych wyników system automatycznie podpowiada, jak wzbogacić mleko matki zgodnie z potrzebami wcześniaka. System pozwala także personelowi oddziału neonatologicznego na śledzenie przyjmowania składników odżywczych w czasie i powiązanie ich ze wzrostem noworodka, co pomaga w dalszym wzbogacaniu mleka”, mówi De Oliveira Correa.

Wzbogacenie mleka z banków

Z systemu Preemie skorzystać mogą nie tylko szpitale i ich pacjenci, ale także banki mleka matki, które szybko potrzebują dokładnych informacji na temat składu mleka od dawcy. Proces ten ułatwi śledzenie informacji wzdłuż łańcucha dostaw mleka za pomocą technologii blockchain, poprawiając przejrzystość, identyfikowalność i bezpieczeństwo.

Analiza kosztów i korzyści wykazała, że system pomógł w obniżeniu ogólnych kosztów opieki nad niemowlętami o bardzo niskiej masie ciała. Ogranicza także czas skanowania mleka o 40 % w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami.

„System Preemie może mieć przełomowy wpływ na wyniki kliniczne noworodków, zmniejszając występowanie kluczowych chorób i przewlekłych zaburzeń. Będzie on wspierać neonatologów w podejmowaniu opartych na danych decyzji, przyczyniając się do ograniczenia błędu ludzkiego i usprawnienia całego procesu”, zauważa De Oliveira Correa.

Oparta na danych opieka nad noworodkami

Zespół Preemie pracuje teraz nad udostępnieniem systemu szpitalom i bankom mleka. Finansowany przez UE projekt pozwolił mu na złożenie czterech wniosków patentowych i trzech wniosków o znak towarowy. W następnej kolejności zespół zajmie się finalizacją certyfikacji, podpisywaniem umów dystrybucyjnych i pozyskiwaniem nowych funduszy. Zdobyte dzięki projektowi nagrody stanowią kolejny argument przedstawiany zainteresowanym inwestorom.

W przyszłości De Oliveira Correa chce wykorzystać wiedzę swojego zespołu do dalszego rozwoju neonatologii: „W oparciu o doświadczenie i opracowaną w ramach projektu Preemie infrastrukturę chcemy wykorzystać duże zbiory danych klinicznych, aby zapewnić unikalny wgląd w poprawę opieki zdrowotnej nad noworodkami”.

© Unia Europejska, [2022] | źródło: CORDIS