W Senacie 30 października 2018 r. marszałek Stanisław Karczewski i minister zdrowia Łukasz Szumowski zaszczepili się przeciwko grypie i zachęcali do szczepienia się przeciwko tej i innym chorobom. "Szczepienia ratują życie i są bezpieczne" - podkreślił marszałek podczas briefingu prasowego towarzyszącego temu wydarzeniu.

Marszałek Karczewski i minister Szumowski zostali zaszczepieni przeciwko grypie w trakcie briefingu prasowego w Senacie. Przed szczepieniem zostali przebadani przez lekarkę, o czym poinformował S. Karczewski.

"Szczepienie przeciwko grypie naprawdę ratuje życie" - podkreślił minister Szumowski. Powiedział, że w minionym roku pojawiły się podejrzenia, że grypa przyczyniła się do niektórych przypadków śmierci dzieci. Zwrócił uwagę, że są prace wskazujące na to, że szczepienia przeciwko grypie mogą także zmniejszać ryzyko zawału serca.

"Szczepienia są przede wszystkim bezpieczne, a rozwijający się ruch antyszczepionkowy mówi o nieprawdziwych sytuacjach" - podkreślił marszałek Senatu. "Zachęcamy wszystkich do szczepień, szczepienia są bezpieczne, ratują życie w wielu sytuacjach (...). Szczepienia zmieniły naszą rzeczywistość, wyeliminowały bardzo wiele groźnych, śmiertelnych chorób. Nie możemy dopuścić do tego, żeby te choroby wróciły do Polski" - podkreślał Karczewski.

Minister Szumowski pytany, czy nie ma ryzyka, że zabraknie szczepionek przeciwko grypie, odpowiedział, że zależy to m.in. od liczby chętnych na szczepienie. "Dystrybutorzy i producenci dostarczają te szczepionki na bieżąco" - zapewnił. Przypomniał, że szczepionki podlegają rygorom ostrzejszym niż zwykłe leki.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy. W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem.


Źródło: Senat RP