Już po raz trzeci Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego zorganizowało lekcję bezpieczeństwa dla małych pacjentów szpitala. 24 października to wyjątkowe spotkanie odbyło się w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

- Cieszę się, że mam okazję być z Wami. Chciałabym, żeby nasze spotkanie było miłe i żebyście jak najwięcej dowiedzieli się o tym, jak dbać o zdrowie, jak je pielęgnować – mówiła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko prowadząc zajęcia dla pacjentów.

Lekcję razem z wiceminister współprowadził Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu małych pacjentów.

- Zasad bezpieczeństwa uczymy od dawna w szkołach i przedszkolach. Od tego roku takie lekcje organizujemy też w szpitalach. Mali pacjenci trafiają tu na kilka, kilkanaście dni, a czasem na dłużej. Nie zawsze mogą chodzić do szkoły. Dlatego spotykamy się z dziećmi w szpitalach, żeby opowiedzieć, a niektórym może przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa – powiedział Inspektor Alvin Gajadhur.

Krokodylek Tirek, czyli maskotka Inspekcji Transportu Drogowego odwiedza uczniów przedszkoli i szkół, ale nie zapomina o bezpieczeństwie najmłodszych, którzy nie mogą uczestniczyć w szkolnych zajęciach. Podczas wczorajszej lekcji krokodylek przyniósł wiele radości pacjentom szpitala. Dzieci obejrzały film, w którym Tirek przekazywał zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Były też zagadki i nauka wspólnego wierszyka.

Wiceminister zdrowia i szef Głównej Inspekcji Transportu Drogowego poprzez zabawę chcieli przekazać małym pacjentom wiedzę o tym, jak bezpiecznie zachować się na drodze i w jaki sposób dbać o codzienną higienę. Po zakończeniu lekcji na wszystkich uczestników czekały upominki oraz maskotka ITD – krokodylek Tirek, z którym dzieci się fotografowały. Pacjenci serdecznie podziękowali prowadzącym, a także podarowali pięknie wykonane obrazki.

Warszawski Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” jest już trzecim szpitalem, w którym GITD i Ministerstwo Zdrowia zorganizowali takie spotkanie edukacyjne. Wcześniej lekcje odbyły się w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika i w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W planach są kolejne spotkania.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia