Centrum Zdrowia Dziecka zakazało dr. Markowi Bachańskiemu stosowania medycznej marihuany w terapii lekoopornej padaczki. Jak informowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, zastępca dyrektora CZD, dr Bachański nie przedstawił żadnych danych dowodzących skuteczności prowadzonego przez siebie leczenia tą metodą.

Centrum podkreśliło również, że terapie przeciwpadaczkowe, oparte na lekach niesprawdzonych, szczególnie niesprawdzonych u dzieci, wymagają spełnienia określonych wymagań. Tymczasem dr Marek Bachański - neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii - dotychczas ich nie dopełnił.

Z dokumentów, do jakich dotarł reporter „Faktów” TVN wynika jednak, że prowadzone przez doktora Bachańskiego leczenie nie było jego samowolą. Znajdują się na nim oficjalne pieczątki Centrum Zdrowia Dziecka.

Na łamach „Gazety Wyborczej” dr Bachański zapewnił, że złożył część wyników badań i dopiero niedawno dostał polecenie, by je uzupełnić.

W związku z doniesieniami medialnymi, również Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zakazu stosowania medycznej marihuany w terapii pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik chce m.in. uzyskać informacje w tej sprawie.


Więcej: tvn24.pl