Osoby predysponowane do wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby poprzez suplementację kwasów omega-3 – donosi badanie opublikowane w " Rheumatology".


Zgodnie z CDC, "RZS powoduje przedwczesną śmierć, niepełnosprawność i obniżoną jakość życia w krajach uprzemysłowionych i rozwijających się." Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, powoduje ona przewlekłe zmęczenie i przedłużoną sztywność stawów po odpoczynku.


Reumatoidalne zapalenie stawów jest ogólnoustrojową chorobą autoimmunologiczną atakującą głównie stawy. RZS dotyka najczęściej błonę maziową stawów, jednak może dotyczyć ona wielu innych organów. U chorych częściej występuje również choroba niedokrwienna serca.


Objawy to głównie obrzęk, zaczerwienienie i bolesność stawów, z czasem dochodzi do zniszczenia chrząstki, a nawet kości, w efekcie doprowadzając do trwałych zniekształceń.


Dokładne przyczyny wystąpienia RZS nie są znane. Jednak dużą rolę w etiologii tej choroby odgrywa wadliwa odpowiedź układu immunologicznego, który atakuje własne tkanki.


Naukowcy w swoim badaniu sprawdzili, czy osoby z większym spożyciem kwasów omega-3 mają mniejsze ryzyko rozwoju RZS.


Przeanalizowali oni dane o konsumpcji tych kwasów w grupie 77 osób obciążonych wywiadem rodzinnym RZS lub ze stwierdzonym allelem HLA DRE4 (predysponującym do rozwoju RZS), u 30 z nich stwierdzono autoprzeciwciała antycytrulinowe (anty-CCP2), pozostałe 47 zdrowych osób stanowiło grupę kontrolną.


Jedynie 6,7% pacjentów z autoprzeciwciałami suplementowało kwasy omega-3, w grupie kontrolnej odsetek ten wyniósł 34,4%. Testy wykazały również, że osoby z przeciwciałami charakteryzowały niższe poziomy kwasów omega-3 we krwi w porównaniu do grupy kontrolnej.


Wydaje się, że dwa kwasy omega-3 – DHA i EPA, mogą efektywnie hamować proteinę, która reguluje intensywność i czas trwania reakcji immunologicznej.


Pomimo małej liczby uczestników, wyniki badania wskazują, że kwasy omega-3 mogą ochronić przed rozwojem RZS.


Kwasy omega-3 można znaleźć w mięsie ryb, zwłaszcza łososia i makreli, a także w suplementach diety na bazie ryb lub alg. Obecnie dostarczanie tych kwasów z pokarmem jest niewystarczające, ponieważ współczesne metody uprawy zredukowały ich występowanie w wielu pokarmach, nawet 40-krotnie od 1900 roku.


Dla osób z grupy ryzyka wystąpienia RZS i innych chorób autoimmunologicznych, naukowcy zalecają zdrową, zbilansowaną dietę zawierającą ryby bogate w kwasy omega-3, a także 1-3 gramy oleju z ryb dziennie.

Źródło: medicalnewstoday.com / ncbi.nlm.nih.gov