Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne oraz Uniwersytetu Harvarda doszli do wniosku, że kwasy tłuszczowe omega-3, S-adenozylometionina, kwas lewomefoliowy oraz witamina D, wspomagają farmakologiczne leczenie depresji. Wyniki ich badania opublikowano w American Journal of Psychiatry.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Australii przeanalizowali 40 badań klinicznych, dotyczących jednoczesnego stosowania nutraceutyków i leków przeciwdepresyjnych takich jak SSRI, SNRI i TLPD.

Analiza danych pokazała, że niektóre suplementy diety pozytywnie wpływają na przebieg leczenia depresji. Wśród nich znajdują się S-adenozylometionina (SAM), kwas lewomefoliowy oraz witamina D. Największe korzyści zdrowotne naukowcy zaobserwowali u pacjentów zażywających kwasy tłuszczowe omega-3.

- Wiele badań pokazuje, że kwasy omega-3 dobrze wpływają na zdrowie mózgu i poprawę nastroju, ale nasza analiza jest pierwszą, która pozwala zobaczyć, że kwasy omega-3 dobrze działają w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi - komentuje dr Jerome Sarris, współautor badania.

Naukowcy podkreślają, że pacjenci przed rozpoczęciem suplementacji powinni skontaktować się ze swoim lekarzem i powinni mieć świadomość, że suplementy różnią się pod względem jakości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie depresja dotyka już ok. 350 mln osób.


Źródło: sciencedaily.com