Premier RP Mateusz Morawiecki przyznał z ogólnej rezerwy budżetowej ponad 800 tys. złotych na doposażenie oddziałów położnictwa i perinatologii oraz neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Dzięki dodatkowym funduszom szpital zakupi nowoczesny sprzęt, m.in. ultrasonograf z monitorem wysokiej rozdzielczości i cyfrowymi kanałami przetwarzania. Oficjalne przekazanie środków odbyło się podczas konferencji prasowej w bibliotece Kliniki Ginekologii SU.
Jak poinformował CM UJ, i dofinansowanie szpital starał się tuż po niezwykłym wydarzeniu, jakim były narodziny pierwszych w Polsce sześcioraczków. Z listem o wsparcie do prezesa Rady ministrów zwrócił się dyrektor SU Marcin Jędrychowski, podkreślając, że szpital posiada najwyższy w skali kraju, III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza, że trafiają do niego najtrudniejsze przypadki i powikłania. Tym samym zaznaczył, że placówka zasługuje na najwyższej klasy sprzęt i stałe unowocześnianie aparatury medycznej.
>>>ZOBACZ TEŻ: Egzamin LEK - absolwenci kierunku lekarskiego UJ CM ponownie najlepsi w Polsce
Środki finansowe w kwocie 865 422 PLN zostały przyznane na dofinansowanie realizacji zadania pn. „Doposażenie Oddziałów Klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie podnoszące możliwości diagnostyczno-terapeutyczne pacjentów w okresie płodowym oraz noworodkowym”.
Oddział położnictwa i perinatologii otacza opieką kobiety w ciążach powikłanych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, konfliktem serologicznym, chorobami autoimmunologicznymi, a także innymi problemami wymagającymi specjalistycznej diagnostyki i stosownego postępowania. Zapewnia pacjentkom nowoczesną diagnostykę obejmującą badania biochemiczne i biofizyczne oraz badania prenatalne, zarówno nieinwazyjne, jak i inwazyjne. Większość personelu medycznego posiada międzynarodowe certyfikaty Fetal Medicine Foundation z zakresu diagnostyki wad płodu.
>>>ZOBACZ TEŻ: Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu w Krakowie
Oddział neonatologii to jednostka referencyjna dla województwa małopolskiego. Diagnozuje się w nim i leczy pacjentów urodzonych z masą ciała poniżej 1000 gramów z całego regionu. Jest wiodącym w kraju ośrodkiem w zakresie stosowania nieinwazyjnej wentylacji noworodków. Jako pierwszy w Polsce zastosował i ustalił zasady postępowania dotyczące wsparcia oddechowego od pierwszej minuty życia. W oddziale wypracowano też metody leczenia sepsy u noworodków, które są stosowane w Polsce w ponad 90 proc. oddziałów o najwyższym stopniu referencyjności. Aktualnie opracowuje się metody modyfikacji całkowitego żywienia pozajelitowego u najmniejszych pacjentów, którzy ważą po urodzeniu kilkaset gram.
Komentarze
[ z 0]