W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II uruchomiono nowoczesny aparata do diagnostyki obrazowej – gamma kamerę.

Cyfrowa gamma kamera tomograficzna dedykowana jest do badań izotopowych serca. Urządzenie zainstalowane w Zakładzie Medycyny Nuklearnej szpitala umożliwi wykonywanie badań ukrwienia i pracy serca w krótszym czasie i przy zmniejszonych dawkach izotopu promieniotwórczego niż stosowane w tradycyjnych urządzeniach. Jest rozwiązanie bezpieczne i znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta.

Urządzenie posiada unikalną konstrukcję umożliwiającą badanie pacjenta w pozycji siedzącej lub leżącej. Głowica z detektorami opartymi na kryształach najnowszej generacji jest nieruchoma w stosunku do pacjenta, a jej kształt i zastosowana technologia umożliwia uzyskiwanie obrazów tomograficznych w czasie badania trwającego kilka minut.

System oferuje znacznie lepsze wartości parametrów technicznych odpowiedzialnych za jakość badań niż dotychczasowe rozwiązania analogowe. Lepsze są m.in. czułość aparatu, rozdzielczość sygnału i rozdzielczość uzyskiwanych obrazów. Sprzęt umożliwia wykonywanie nowych badań, niedostępnych dla gamma kamer klasycznych. Najważniejszym z nich jest diagnostyka rezerwy przepływu wieńcowego, określana dotychczas jedynie przy pomocy badania inwazyjnego, jakim jest koronarografia.

Nowa gamma kamera uzyskała wiele nagród specjalistów w świecie za przełomowe rozwiązania technologiczne i pracuje w najbardziej renomowanych ośrodkach kardiologicznych na wszystkich kontynentach. Otrzymane z tego badania informacje tworzą nową jakość diagnostyki chorób serca.


Źródło: Biuro Prasowe UMWM