Miasto zaczęło rozdawać półmaski antysmogowe. Mogą je dostać mieszkańcy korzystający z Centrów Aktywności Seniorów, Klubów Rodziców oraz zarejestrowani pacjenci przychodni pulmonologicznych, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak poinformował Urząd Miasta Krakowa, półmaski będą rozdawane w trójpakach w jednym rozmiarze. W sumie do mieszkańców trafi 13500 zestawów (łącznie 40500 sztuk), z czego 4000 będzie dostępnych w Klubach Rodziców, 4000 w Centrach Aktywności Seniora, a reszta w przychodniach pulmonologicznych. Półmaski w Klubach Rodziców przeznaczone są dla osób czynnie korzystających z Klubów i będą dostępne do wyczerpania zapasów, półmaski w Centrach Aktywności Seniorów mogą odbierać wyłącznie seniorzy w nich zrzeszeni, natomiast w przychodniach otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich.

Półmaski mają kompaktowy, anatomiczny kształt i są przyjemne w dotyku. Pokryte są specjalną warstwą włókniny osłonowej, przez co wydłuża się ich żywotność. Zamontowany zawór wydechowy ułatwia wydychanie powietrza. Dodatkowo półmaski spełnią wymogi europejskiej normy zharmonizowanej EN 149:2001/A1:2009 oraz wymogi dyrektywy 89/686/EWG przeniesionej do prawa krajowego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej.

Półmaski mają chronić drogi oddechowe przed pyłami dymami, mgłami oraz aerozolami cząstek stałych i ciekłych w tym zanieczyszczeniami zawartymi w smogu.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa