1 września na krakowskich Błoniach 3500 osób wystartowało w charytatywnym biegu, którego celem było zebranie środków na zakup pierwszego w Polsce nerkoserca, które ma pomagać noworodkom cierpiącym na niewydolność nerek lub serca. Bieg zakończył się pełnym sukcesem – dzięki zaangażowaniu uczestników i partnerów udało się zebrać na ten cel 220 000 zł.

W pierwszym dniu września na krakowskich Błoniach odbył się 7. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco. To wyjątkowe wydarzenie połączyło dzieci i dorosłych, początkujących oraz profesjonalnych biegaczy. W biegu wzięło udział łącznie nieco ponad 3500 uczestników a inicjatywę wsparło ponad 100 partnerów. Razem zebrano 220 tys. złotych, które będą przeznaczone na zakup pierwszego nerkoserca w Polsce. To nowatorskie narzędzie, nazywane inaczej „Carpe diem” umożliwia skuteczne i bezpieczne dializowanie dzieci z uszkodzeniem nerek. Według nefrologów tego typu zabieg jest znacznie szybszy od wykorzystywanych wcześniej metod. Ta cecha jest szczególnie ważna w przypadkach, gdy lekarze mają do czynienia ze schorzeniami o charakterze ostrym – wtedy liczy się czas, w jakim dziecku udzielona jest pomoc.

Podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, w trakcie wydarzenia można było wziąć udział w biegu na dystansie 3,5 km i 10 km, w biegu na szpilkach oraz w dziecięcych zawodach biegowych. Podczas imprezy na chętnych czekały również liczne atrakcje dla całych rodzin, w postaci pokazów oraz warsztatów promujących aktywny tryb życia.

– Dziękujemy Fundacji Tesco za organizację tego wydarzenia, a uczestnikom za bieg w szczytnym celu. Dzięki społecznemu wsparciu szpital może być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologii medycznej. Aparat „Carpe diem” wypełni istotną lukę w zabezpieczeniu leczenia ostrej niewydolności nerek u najmniejszych pacjentów – podkreśla prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpital Dziecięcego w Krakowie.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie