Ruszyła kolejna odsłona kampanii „Ty decydujesz, czy zachorujesz”, której organizatorami są Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu, jak ogromny wpływ na wystąpienie nowotworów ma prowadzony styl życia. Jak z pozoru małe wybory tu i teraz mają wielkie znaczenie w utrzymaniu zdrowia w przyszłości.

– Co roku rośnie liczba diagnozowanych nowotworów, niestety nadal duża część pacjentów onkologicznych umiera. Ten niepokojący trend zauważalny jest również w Polsce. Według danych GUS-u w Polsce liczba osób chorujących na nowotwory wynosi ponad 350 tysięcy. Jak prognozuje European Cancer Information System (ECIS), do końca 2020 roku na raka zachoruje 200 tysięcy Polek i Polaków, z czego prawie 120 tysięcy osób umrze. Jak dodatkowo na te szacunki wpłynie pandemia, możemy w tej chwili jedynie się domyślać – podsumowuje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej.

Organizatorzy akcji zwrócili uwagę m.in. na nowotwory skóry, przypominając w swoich materiałach, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV naturalne, czy sztuczne wpływa na występowanie nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich – czerniaka.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

– Warto podkreślić, że nawet małe zmiany takie, jak ograniczenie używek, zwiększenie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie do codziennej pielęgnacji skóry ochrony przeciwsłonecznej mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Obecnie można zapobiec od 30% do 50% przypadków zachorowań na raka, unikając czynników ryzyka. Ważna jest również profilaktyka w postaci szczepień, np. przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B oraz przeciwko wirusowi HPV - podsumowuje dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i dodaje – bo to Ty decydujesz, czy zachorujesz.


Źródło: materiały prasowe