Szacuje się, że w Polsce na hipercholesterolemię rodzinną choruje ok. 200 tysięcy osób. Aż 99 procent z nich nie jest nawet świadomych tego, że takie schorzenie istnieje.

7 września w ramach obchodów Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, przypadającego 24 września, w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja prasowa Stowarzyszenia Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną.

Konferencję otworzył  prof. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który mówił o tym jak olbrzymie zagrożenie zarówno dla serca i układu krążenia niesie ze sobą Hipercholesterolemia Rodzinna i jak ważny z punktu widzenia kardiologów jest to problem.

Prof. Marcin Gruchała z Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku omówił jak rozpoznaje się Hipercholesterolemię Rodzinną, jakie badania należy brać pod uwagę przy stawianiu diagnozy oraz jak bardzo ważna w opiece nad chorymi z hipercholesterolemią rodzinną jest diagnostyka kaskadowa za pomocą której można z pokolenia na pokolenie wykrywać kolejne przypadki choroby.

Jak informują organizatorzy, konieczna jest szeroka edukacja, która przyczyni się do lepszego i szybszego jej wykrywania oraz zapobiegania poważnym konsekwencjom. Eksperci oceniają, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów na świecie choroba jest mało znana. Chorują na nią całe rodziny, najczęściej przez wiele pokoleń. Jednocześnie szacuje się, że z powodu niskiej świadomości schorzenia wiele obciążonych osób nie ma właściwej diagnozy.

Dzień Hipercholesterolemii Rodzinnej został ustanowiony w 2012 roku w USA przez Familial Hypercholesterolemia Foundation. W Polsce w tym roku jest obchodzony po raz drugi z inicjatywy Stowarzyszenia Pacjentów z Hiperlipidemią w Gdańsku. Dzień Świadomości Hipercholesterolemii ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na powszechne zagrożenie tą chorobą, a jednocześnie bardzo niski odsetek rozpoznanych i leczonych osób.

W ramach obchodów, w gdyńskim Centrum Riviera w dniu 26 września 2015 (sobota) od godziny 12:00 Stowarzyszenie przeprowadzi akcję edukacyjną dotyczącą Hipercholesterolemii Rodzinnej. Odwiedzający stoisko Stowarzyszenia będą mogli skorzystać z bezpłatnych pomiarów stężenia cholesterolu we krwi, porad i konsultacji lekarskich oraz otrzymać materiały edukacyjne i dowiedzieć się czym jest Hipercholesterolemia Rodzinna. 24 września (czwartek) rozpocznie także działanie ogólnopolska telefoniczna Pomoc Pacjencka  nr + 48 530 065 430 W każdy czwartek w godzinach 18:00 – 20:00 będzie można porozmawiać ze specjalistą z Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej.


Źródło: hipercholesterolemia.pl