W Szpitalu im. św. Wojciecha w Gdańsku powstaje nowy blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, w tym hybrydową oraz sala wybudzeniowa. Będą też dwa oddziały szpitalne – urologiczny i urazowo-ortopedyczny wraz z salami zabiegowymi.

Nowy trzy kondygnacyjny budynek powstaje na tyłach szpitala. – Na parterze będą oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej i urologii. Na oddziale urologicznym znajdzie się 29 łóżek z salą zabiegowo-operacyjną i salą endoskopii urologicznej. Zostanie też kupiony aparat rentgenowski z ramieniem C oraz tor wizyjny laparoskopowy. Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej będzie miał 39 łóżek – tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicusa.

Na piętrze powstanie blok operacyjny z ośmioma salami z zapleczem operacyjnym. Będą na nim przeprowadzane m.in. operacje ginekologiczne i kardiochirurgiczne. Jak wyjaśnia rzecznik spółki: „Nasza inwestycja daje szpitalowi większe możliwości. Można będzie operować więcej pacjentów – nawet o 5-10 tys. rocznie. Na pewno wpłynie to na poprawę jakości i komfortu leczenia". W ramach bloku będą sale chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, ginekologii, wielospecjalistyczna sala do zabiegów w trybach nagłych, sala kardiochirurgiczna hybrydowa z zapleczem oraz 6-stanowiskową salą wybudzeń.

– Planujemy zakończenie inwestycji na koniec przyszłego roku. Potem przenosiny oddziałów, i bloków. Pierwsi pacjenci będą przyjmowani na początku 2020 r. – mówi Katarzyna Brożek.

Oddziały zostaną zaopatrzone w nowy sprzęt m.in. stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG i RTG, respiratory, pompy infuzyjne i defibrylatory.

Wartość całej inwestycji to ponad 83 mln zł, z czego prawie 47 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, samorząd województwa przeznaczył blisko 32 mln zł, a spółka Copernicus prawie 5 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach poprawy dostępności do wysokiej jakości specjalistycznych usług zdrowotnych celem leczenia chorób cywilizacyjnych dla mieszkańców Pomorza.

Symboliczne zawieszenie wiechy pod budowę szpitala, należącego do spółki Copernicus, z udziałem marszałka Mieczysława Struka i członka Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 27 listopada 2018 roku.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego