W związku ze zmniejszeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 będzie szczególny nacisk na to, by absolutnie w pierwszym rzędzie szczepiony był personel stricte medyczny: pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. programu szczepień pytany był m.in., w jaki sposób grupa zero "rozrosła się" do 1 miliona 300 tys. osób, podczas gdy jeszcze kilka tygodni temu była mowa o tym, że to jest grupa 750 tys. osób, oraz czy w związku z ograniczonymi dostawami szczepionek nie powinny one zostać "przekierowane" do osób ewidentnie związanych z pracą przy pacjentach covidowych, czyli lekarzy i pielęgniarek.
"Dane o których pan mówi - te 700 kilkadziesiąt tysięcy - być może odnosiły się do pracowników medycznych. Natomiast przypomnę, że w grupie zero znaleźli się ostatecznie pracownicy wszystkich podmiotów prowadzących działalność leczniczą i tu ta liczba około miliona 300 tysięcy była podawana już niejednokrotnie" - odpowiedział Dworczyk.
"Natomiast ma pan absolutną rację, że w pierwszym rzędzie powinni zostać zaszczepieni właśnie pracownicy personelu medycznego. Jeśli chodzi o oddziały covidowe, to tu większość w Polsce takich oddziałów jest już zaszczepiona" - zaznaczył.
Podkreślił jednocześnie, że wszyscy lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni ze względu na charakter swojej pracy mogą mieć łatwiejszy, częstszy kontakt z chorymi na COVID-19, "stąd ich priorytet".
Dlatego - jak dodał - wytyczne dla podmiotów realizujących szczepienia zakładają "szczególny nacisk na to", by po zmniejszeniu dostaw dla grupy zero "absolutnie w pierwszym rzędzie szczepione były panie pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni - czyli personel stricte medyczny".
.... ZOBACZ RÓWNIEŻ: |
W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.(PAP)
Komentarze
[ z 0]