Diety o niskiej zawartości węglowodanów są modne, ale czy cięcie węglowodanów może być szkodliwe dla serca? Według badań prezentowanych przez American College of Cardiology u osób, które mają niewielką część kalorii pochodzących z węglowodanów, takich jak ziarna, owoce i warzywa skrobiowe, znacznie częściej występuje migotanie przedsionków, które stanowi najczęstsze zaburzenie rytmu serca.

Badanie, w którym przeanalizowano dokumentację medyczną prawie 14 000 osób z ponad dwóch dekad, jest pierwszym i najbardziej obszernym badaniem skupiającym się na związku między spożyciem węglowodanów a migotaniem przedsionków.

Ograniczanie węglowodanów stało się popularną strategią odchudzania w ostatnich latach. Chociaż istnieje wiele różnych diet niskowęglowodanowych, w tym diety ketogenne, paleo i dieta Atkinsa, większość stawia na spożycie białka, ograniczając jednocześnie spożycie cukrów, zbóż, roślin strączkowych, owoców i warzyw skrobiowych.

„Długoterminowy wpływ ograniczenia węglowodanów jest nadal kontrowersyjny, szczególnie w odniesieniu do jego wpływu na choroby sercowo-naczyniowe” - powiedział doktor Xiaodong Zhuang, kardiolog ze szpitala z Sun Yat-Sen University w Guangzhou w Chinach i główny autor badania. „Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na arytmię, nasze badanie sugeruje, że ta popularna metoda kontroli masy ciała powinna być zalecana z rozwagą”.

Odkrycia uzupełniają wcześniejsze badania, z których kilka skupiało się zarówno na dietach o niskiej zawartości węglowodanów, jak i dietach o wysokiej zawartości węglowodanów.

„Diety o niskiej zawartości węglowodanów były związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków niezależnie od rodzaju białka lub tłuszczu użytego do zastąpienia węglowodanu” - powiedział Zhuang.

Naukowcy wyciągnęli dane odnośnie ryzyka miażdżycy w badaniu nadzorowanego przez National Institutes of Health, które miało miejsce w latach 1985-2016. Spośród prawie 14 000 osób, u których nie zdiagnozowano migotania przedsionków podczas badania, naukowcy zidentyfikowali prawie 1900 uczestników, u których następnie zdiagnozowano migotanie przedsionków podczas średnio 22-letniej obserwacji.

Uczestnicy badania zostali poproszeni o zgłoszenie dziennego spożycia 66 różnych produktów spożywczych w kwestionariuszu. Naukowcy wykorzystali te informacje wraz z Harvard Nutrient Database do oszacowania dziennego spożycia węglowodanów przez każdego uczestnika oraz odsetka dziennych kalorii pochodzących z węglowodanów. Średnio węglowodany stanowiły około połowę spożywanych kalorii. Wytyczne dietetyczne dla Amerykanów zalecają, aby węglowodany stanowiły 45 do 65 procent całkowitego dziennego spożycia kalorii.

Następnie naukowcy podzielili uczestników na trzy grupy reprezentujące niskie, umiarkowane i wysokie spożycie węglowodanów, odzwierciedlając diety, w których węglowodany stanowiły odpowiednio mniej niż 44,8 procent kalorii dziennie, 44,8 do 52,4 procent kalorii i ponad 52,4 procent kalorii.

Uczestnicy zgłaszający niskie spożycie węglowodanów byli najbardziej podatni na rozwój migotania przedsionków. Uczestnicy ci byli o 18 procent bardziej podatni na rozwój tej arytmii niż ci z umiarkowanym spożyciem węglowodanów i 16 procent bardziej podatni na jej rozwój niż ci z dużym spożyciem węglowodanów.

Zhuang powiedział, że kilka potencjalnych mechanizmów może wyjaśnić, dlaczego ograniczenie węglowodanów może prowadzić do migotania przedsionków. Jednym z nich jest to, że ludzie stosujący dietę niskowęglowodanową zwykle jedzą mniej warzyw, owoców i zbóż - czyli produktów, o których wiadomo, że zmniejszają stany zapalne. Bez nich ludzie mogą doświadczyć więcej stanów zapalnych związanych mających związek z migotaniem przedsionków. Innym możliwym wyjaśnieniem jest to, że spożywanie większej ilości białka i tłuszczu zamiast pokarmów bogatych w węglowodany może prowadzić do stresu oksydacyjnego, co jest również ma związek z migotaniem przedsionków.

Zhuang powiedział, że chociaż badania wykazują związek, nie można udowodnić przyczyny i skutku. Konieczne byłoby randomizowane kontrolowane badanie w celu potwierdzenia związku między spożywaniem węglowodanów a wspomnianą arytmią oraz oceny wpływu na bardziej zróżnicowaną etnicznie populację.

Źródło: sciencedialy.com