Naukowcy, którzy używali ludzkich zarodkowych komórek macierzystych do regeneracji uszkodzonego mięśnia sercowego u małp przypuszczają, że technika ta może być gotowa do prób klinicznych już w przeciągu czterech lat. Jeśli badania okażą się sukcesem, można będzie przedstawić sposób pozwalający przywrócić normalne funkcjonowanie niewydolnego serca.

Przed wykonaniem tego badania, nie było wiadomo  „czy będzie istniała możliwość do wytworzenia wystarczającej ilości pracujących komórek, które można by skutecznie wykorzystywać do naprawy mięśni uszkodzonego serca u dużych zwierząt, których wielkość serca i fizjologia jest podobna do ludzkiego modelu " spostrzega Dr Charles Murry, profesor patologii i bioinżynierii na University of Washington w Seattle, będący prowadzącym zespołu badawczego.

Na potrzeby badania zespół Dr Murry’ego  wyzwalał ataki serca w znieczuleniu u makaków. Dwa tygodnie później wstrzykiwano im 1 mld komórek mięśniowych serca, pochodzących z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, do uszkodzonych obszarów serca. Zaskoczeniem było to, że ilość komórek w ciągu kilku tygodni zwiększyła się 10-cio krotnie. Przeszczepione komórki zregenerowany 40 procent uszkodzonego mięśnia sercowego.

Mimo że, badania przeprowadzone na zwierzętach często nie dają podobnych wyników u ludzi. Zespół badawczy planuje znaleźć sposoby pozwalające na zastosowanie tej techniki u ludzi.

[Medicine Net]