Czy aspiryna może pomóc donosić ciążę?

 

 

Nowe badanie opublikowane w The Lancet opisuje, że  stosowanie niskiej dawki aspiryny zwiększa szanse poczęcia i donoszenia ciąży u kobiet, które doświadczyły wcześniej pojedynczego poronienia.


Badanie objęło grupę 1000 kobiet, u których w przeszłości doszło do poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Pacjentki zostały podzielone na dwie grupy- w pierwszej otrzymywały aspirynę (w dawce 81mg dziennie) i kwas foliowy, w drugiej kwas foliowy i placebo. Kwas foliowy podawany był zgodnie z zaleceniami, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego. Badanie było podwójnie zaślepione, zatem ani kobiety ani lekarze nie wiedzieli co otrzymuje dana pacjentka. Kobiety były w wieku między 18 a 40 lat.

Pacjentki starające się o dziecko obserwowano przez maksymalnie sześć cykli miesięcznych. Jeśli doszło do zapłodnienia wtedy badanie wydłużano na okres ciąży. W przypadku ciąży aspiryna była odstawiana w 36 tygodniu.


Okazało się, że w zestawieniu ogólnym aspiryna nie redukowała ryzyka poronień. 58% kobiet otrzymujących lek zaszło w ciążę i urodziło dziecko, w porównaniu z 53% kobiet otrzymujących placebo. Jak wyjaśnia jeden z badaczy, aspiryna w większości przypadków nie jest skuteczna w obniżaniu ryzyka poronień. Jednak wskutek dalszej analizy wyłoniono podgrupę u której aspiryna przewyższała placebo. Dotyczy to kobiet, które wcześniej jednokrotnie poroniły (przed 20 tygodniem ciąży w ciągu ostatniego roku). W tej podgrupie 78% pacjentek zażywających aspirynę (w porównaniu do 66% dla placebo) zaszło w ciążę. Dodatkowo 62% z nich urodziło żywe dziecko (w przypadku placebo było to 53%)

Chociaż badanie nie dociekało w jaki sposób aspiryna może pomóc zajść w ciążę, to naukowcy przypuszczają, że jednym z powodów jest zwiększenie ukrwienia macicy.



[The Medical News]