„Profilaktyka, Człowieku!” to kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego trybu życia oraz czynników ryzyka, związanych z wystąpieniem chorób układu krążenia i układu oddechowego.
Kampania wspierana jest przez środowisko ekspertów – patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Towarzystwo Internistów Polskich. Dodatkowo w działania kampanii zaangażowani zostali znani Influencerzy (Stuu, Trenuj z Krzychem, Matura to Bzdura, Blowek, Zuzanna Borucka, Kaiko, Marcin Dubiel).
Poprzez kampanię Ministerstwo Zdrowia chce zwrócić uwagę młodych osób na to jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, nasza kondycja psychiczna oraz otoczenie, w tym zanieczyszczone powietrze mogą wpływać na nasze zdrowie. Podjęte w ramach kampanii działania mają zachęcić odbiorców do zmiany stylu życia na zdrowszy oraz skłonić ich do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.
Kampania skierowana jest do młodych Polaków w wieku 18-35 lat z małych i dużych miast oraz wsi. Jej celem jest inspirowanie ich do zmiany swoich nawyków, ograniczenia używek i przede wszystkim prowadzenia zdrowszego trybu życia, który jest niezbędnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia i układu oddechowego.
Na potrzeby kampanii została uruchomiona strona internetowa www.profilaktykaczłowieku.pl, na której można sprawdzić czy nasz styl życia naraża nas na wystąpienie chorób układu krążenia i układu oddechowego oraz poznać czynniki ryzyka, które mogą wywołać chorobę. Ze względu na grupę docelową, działania komunikacyjne dedykowane kampanii, prowadzone są głównie w Internecie, przy dużym zaangażowaniu grona znanych, polskich influencerów, którzy na swoich kanałach zachęcają do dbania o zdrowie.
Komentarze
[ z 3]
Choroby układu krążenia i układu oddechowego to zmora naszych czasów. Wiele dolegliwości wynika ze zmiany trybu życia na wygodniejszy. Przemieszczamy się samochodami zamiast pieszo. Jemy fast foody zamiast zdrowych potraw. Dbając o aktywność fizyczną sprawiamy, że jakość naszego życia jest lepsza. Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto ruch usprawnia systemy kontrolujące przebieg procesów metabolicznych. Dzięki regularnym treningom zwiększa się pojemność życiowa płuc, maksymalny stopień wentylacji oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu. Wiąże się z tym większa wytrzymałość organizmu. Podczas wysiłku, nasz organizm wolniej się męczy i dłużej zachowuje siły. Dzięki systematycznym ćwiczeniom, objętość krwi znajdującej się w krwiobiegu rośnie. Jednocześnie wzrasta pojemność wyrzutowa serca, dzięki czemu, zarówno podczas wysiłku, jak i spoczynku skurcze serca są rzadsze. Zapewnia to lepsze wykorzystanie, przez tkanki, dostarczanego wraz z krwią tlenu. Dzięki zwiększonemu przepływowi krwi przez tkanki, końcowe produkty przemian metabolicznych są sprawniej usuwane z organizmu.
Dzięki regularnym treningom objętość naczyń krwionośnych wzrasta dwukrotnie, a niekiedy trzykrotnie. Wzrasta ponadto moc serca, a sieć naczyń wieńcowych rozrasta się. Zmiany te przystosowują serce do znoszenia większych obciążeń. Dzięki temu spada znacząco ryzyko wystąpienia zawału serca. Zmiany zachodzą także w mięśniach szkieletowych. Polegają one na wzroście liczby mitochondriów. Ponadto zwiększa się intensywność syntezy enzymów biorących udział w oddychaniu tlenowym. Dzięki temu tlen jest w lepszym stopniu przyswajany przez komórki mięśniowe, z czym wiąże się intensywniejszy przyrost masy mięśniowej. Ponadto lepiej natlenione mięśnie są silniejsze. Osoba wysportowana nie cierpi z powodu zakwasów, ponieważ w dobrze natlenionych komórkach mięśnia szkieletowego nie zachodzi oddychanie beztlenowe, w wyniku którego powstaje odpowiedzialny za zakwasy kwas mlekowy. U osób wysportowanych gospodarka węglowodanami jest sprawniejsza, co ma związek z ich większą wytrzymałością. Przy długotrwałym wysiłku komórki, jako paliwa, zużywają wolne kwasy tłuszczowe, dzięki czemu możemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Musimy zrozumieć, że zmiana trybu życia na zdrowszy nie jest nieosiągalna. Wielu kojarzy się to z wejściem na Everest. Tak naprawdę już po kilku dniach zdrowszego jedzenia i ćwiczeń nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie. Korzyści zdrowotne wynikające z regularnej aktywności fizycznej zostały wykazane w wielu badaniach. Prawdopodobnie uzyskają najwięcej korzyści dla swojego zdrowia ci, którzy dotychczas nie ćwiczyli. Pierwsze efekty widać szybko. Trudniej jest wytrwać w postanowieniach. Na początek 30 min wystarczy. Nikt nie powiedział, że nie możemy aktywności wpleść w życie codzienne. Można np. wchodzić po schodach zamiast wjeżdżać windą i wiele innych.