Nabór do drugiej edycji miejskiego programu „Dostępny Lekarz”, który zakłada wiązanie studentów medycyny z miastem, ogłosił samorząd Częstochowy. Program zapewnia studentom ostatniego roku stypendium – o ile zobowiążą się oni do pracy w mieście przez trzy lata.

Program „Dostępny lekarz” był jednym z przedwyborczych zobowiązań prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka. Pierwszą edycję przeprowadzono w ub. roku. Jak informowały lokalne media, umowy podpisało troje studentów szóstego roku studiów z uczelni w Łodzi, Katowicach i Krakowie.

Ubiegłoroczne umowy trojga studentów z pierwszej edycji programu „Dostępny lekarz” zakładały: staże w Miejskim Szpitalu Zespolonym (przy zobowiązaniu do pracy tam przez trzy kolejne lata) miesięczne stypendia (2 tys. zł brutto), dofinansowanie do szkoleń oraz możliwość starania się o mieszkanie z zasobów miejskiej spółki mieszkaniowej.

Jak poinformował w poniedziałek częstochowski samorząd, w obecnej edycji studenci VI roku kierunków medycznych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach programu do 30 września br.

Według informacji miasta o stypendium mogą ubiegać się studentki i studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się pracować (przynajmniej przez 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, którego organem założycielskim jest samorząd Częstochowy.

Stypendium pieniężne (maksymalnie 2 tys. zł) będzie przyznawane na okres 9 miesięcy, czyli tyle, ile trwa rok akademicki. Mogą na nie liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie V rok studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali średnią ocen co najmniej 3,5.

Stypendystom nie wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium. Nie mogą oni też korzystać z określonych w regulaminie studiów urlopów.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Po podpisaniu umów w ubiegłorocznej edycji programu przedstawiciele miasta sygnalizowali, że jeśli co roku przystąpiło do niego 3-5 młodych lekarzy, w ciągu dziesięciu lat rozwiązano by problemy kadrowe wszystkich oddziałów szpitalnych w mieście.

Już przed wyborami z 2018 r., w których prezydent Matyjaszczyk uzyskał reelekcję zapowiadano, że nowy program ma doprowadzić do współpracy częstochowskiego urzędu miasta, szpitala oraz zakładu gospodarki mieszkaniowej przy fundowaniu stypendiów dla studentów kierunków lekarskich na piątym i szóstym roku, absolwentów i chcących dalej specjalizować się.

Zapowiadano, że miasto będzie im współfinansować ten okres kształcenia na zasadzie umowy, którą podpiszą z miejskim szpitalem, aby w nim pracowali przez kolejne lata – zgodnie z liczbą lat, w których będą wspierani przez Częstochowę. Dla młodych lekarzy Matyjaszczyk zapowiadał też finansowanie wynajmu mieszkania czy kredytu mieszkaniowego.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Mateusz Babak