30 par z Częstochowy otrzyma 5-tysięczne dofinansowanie z miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Przy naborze decydowała kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na epidemię zgłoszenia były przyjmowane telefonicznie. Przez dwa dni – 25 i 26 lutego – odebrano łącznie 70 zgłoszeń do miejskiego programu – z czego 40 wpisano na listę rezerwową. Ostatecznie kolejnego dnia, 27 lutego, przyjęto 65 wniosków. Na liście rezerwowej znalazło się 35 z nich. Miasto ma bowiem w budżecie zarezerwowane środki finansowe dla 30 par.

Beneficjentom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł – pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

Miasto Częstochowa było pionierem jeśli chodzi o samorządowe programy dofinansowania leczenia in vitro w Polsce. Aktualnie trwa czwarta edycja programu – na lata 2021-2023. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu od 2012 roku na świat przyszło już 53 dzieci – 27 dziewczynek i 26 chłopców (w tym pięć par bliźniąt).

W tegorocznym budżecie miasta na realizację programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy” zabezpieczono 150 tys. zł.


Źródło: Urząd Miasta Częstochowy