114 par zgłosiło się do programu, który od 4 lat finansuje samorząd województwa lubuskiego. - Widzimy, że osoby dotknięte problemem niepłodności potrzebują naszego wsparcia, dlatego kontynuujemy te działania – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

To już czwarta edycja programu realizowanego przez samorząd województwa. W tym roku na ten cel przeznaczono 500 tys. zł.

Program od pierwszej edycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W tym roku również zgłosiło się wiele par (114) i nie mam już wolnych miejsc do programu. Stworzono listę dodatkową/rezerwową (kilka par). W maju wykonano 21 procedur medycznych.

Na przełomie maja i czerwca powinny urodzić się kolejne dzieci z zeszłorocznego programu. A potem kolejne po okresie wakacyjnym.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, 2020 rok okazał się szczęśliwy dla aż 33 par, które poddały się procedurze zapłodnienia in vitro w ramach samorządowego programu.

– To rekordowa liczba ciąż. Ale też w 2020 r. na pomoc Lubuszanom przeznaczyliśmy więcej środków niż w minionych latach. Zaprocentowały nowym życiem! – cieszy się marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.

Do programu dofinansowania in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego mogą przystąpić pary, które nie mogą zajść w ciążę poprzez naturalną koncepcję oraz spełniają poniższe wymogi formalne oraz medyczne.

Głównymi kryteriami kwalifikacji par są:

- zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego;

- niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną;

- wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia;

- spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

Realizatorem programu jest Medi Partner sp. z o.o. z Warszawy, a miejscem wykonywania świadczeń: InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego