Częste chrapanie u dzieci, które prowadzi do problemów z oddychaniem może być przyczyną m.in. zburzeń koncentracji i trudności w nauce - ostrzegają szwedzcy naukowcy. Ich badanie pokazuje, że rodzice często bagatelizują ten problem.

Chrapanie dzieci od czasu do czasu nie jest niczym groźnym - przypominają naukowcy z Sahlgrenska Academy. Jednak jeśli utrzymuje się ono dłużej i prowadzi do nocnego bezdechu, może wywoływać zmęczenie w ciągu dnia, kłopoty z koncentracją i nauką, moczenie nocne, a nawet opóźnienia wzrostu.

Naukowcy badając 1300 dzieci w wieku 0-11 lat zauważyli, że problem ten miało 5 proc. badanych dzieci, z czego tylko rodzice jednej trzeciej z nich szukali pomocy medycznej.

- Badanie to pokazuje, że świadomość negatywnych efektów zaburzeń oddychania podczas snu dzieci jest niska i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że zaburzenie to wymaga dokładniejszej obserwacji. Oczywisty wniosek z naszego badania jest taki, że musimy zastanowić się, jak rodzice są informowani o problemie chrapania i gdzie mogą szukać pomocy - powiedział Gunnhildur Gudnadottir z Sahlgrenska Academy.


Źródło: eurekalert.org