95 seniorów zakończyło we wtorek uroczyście zajęcia o tematyce prozdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. To absolwenci kolejnych edycji Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrii i Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Główny cel obu przedsięwzięć to aktywizacja społeczna i edukacja seniorów – w teorii i praktyce – o ich zdrowiu, zagrożeniach, ale też profilaktyka różnych chorób, także psychicznych. Uczestnicy zajęć na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii to wcześniejsi absolwenci Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Koordynator projektów dr hab. Mateusz Cybulski z Uniwersytetu Medycznego poinformował, że uczelnia co roku stara się trochę modyfikować tematykę zajęć, by także uwzględniać sugestie ze strony słuchaczy. Wskazał, że był np. wykład poświęcony tematyce udaru mózgu. "A jest to istotny temat dla seniorów i problem społeczny i zdrowotny w tej grupie wiekowej" – mówił dziennikarzom.

Dodał, że uczelnia stara się zajęcia teoretyczne wspierać praktyką. Wskazał, że np. seniorzy uczą się na fantomach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, obowiązkowo uczą się udzielania pierwszej pomocy. "Jeśli jest wykład poświęcony zaburzeniom jakości głosu osób starszych, to później są zajęcia praktyczne z zakresu profilaktyki tych zaburzeń" – dodał Cybulski.

Uniwersytet Medyczny chce w przyszłości wykorzystać potencjał, jakim są absolwenci zajęć dla seniorów do dalszej edukacji, także ich kolegów. Chodzi o to, by mogły np. występować na otwartych wykładach dla seniorów w domach pomocy społecznej, klubach seniora czy na otwartych wykładach dla wszystkich chętnych – poinformował Cybulski.

Oba uniwersytety prozdrowotne UMB realizuje wspólnie z partnerami, np. stowarzyszeniem "Pro Salute" czy z Urzędem Miasta Białegostoku.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Izabela Próchnicka