Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.  Lepsza ochrona danych osobowych i informacji o stanie zdrowia pacjenta zawartych w dokumentacji medycznej, poszerzenie kręgu osób mających do niej dostęp, zwiększenie uprawnień rzecznika praw pacjenta oraz zmiany w funkcjonowaniu wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych – to najważniejsze punkty. 

Nowe przepisy określą zasady postępowania z dokumentacją medyczną po zakończeniu działalności leczniczej. Szczególnie dotyczy to wskazania podmiotów uprawnionych do przejęcia, przechowywania oraz udostępniania dokumentacji medycznej po zlikwidowanej przychodni, gabinecie lekarskim czy klinice.

Katalog osób uprawnionych do uzyskiwania i przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej zostanie poszerzony o diagnostów laboratoryjnych, felczerów, ratowników medycznych, fizjoterapeutów. Dostęp do dokumentacji medycznej będą mieli również studenci nauk medycznych i członkowie zespołów kontroli zakażeń szpitalnych. 

Przewidziano także uproszczone procedury składania sprzeciwu przez pacjenta wobec opinii albo orzeczenia lekarskiego oraz przyspieszenie trybu jego rozpatrywania przez komisję lekarską działającą przy rzeczniku praw pacjenta.

Zaplanowano też usprawnienie pracy wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. 



Źródło: www.premier.gov.pl