Dzięki programowi in vitro, realizowanemu przez samorząd województwa mazowieckiego od września 2019 r., urodziło się już 163 dzieci. Pogram będzie kontynuowany do 2025 r. Na ten cel przeznaczono 18 mln zł - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do końca lipca br. w ramach programu potwierdzone zostały 552 ciąże i urodziło się 163 dzieci. Pierwsze dziecko dzięki programowi przyszło na świat w Płocku – 4 czerwca 2020 r.

Duże zainteresowanie programem pokazuje, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego na Mazowszu jest wiele par, które marzą o potomstwie, jednak ze względów zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów.

– Właśnie dlatego przystępują do programu in vitro. Do końca lipca zgłosiły się aż 2044 pary. 1364 z nich zakwalifikowano do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono 1132 takie procedury, czego wynikiem jest ponad 520 ciąż i co najważniejsze 163 dzieci – podkreśla. – Dla rodziców to wielka radość i spełnienie marzeń.

W ubiegłym roku zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata, czyli do 2025 r. i przeznaczeniu na ten cel dodatkowych 10,5 mln zł. W sumie na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył 18 mln zł.

Średnia skuteczność zabiegów in vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla[1]: Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 52 proc, Gravida Sp. z o.o. – 43 proc.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego