W Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii CSK MON WIM szkoliło się 15 terapeutów uzależnień z Ukrainy. 9 z nich to księża kościoła greckokatolickiego. Kurs obejmował diagnostykę i podstawy terapii zaburzeń związanych ze stresem traumatycznym (PTSD). To już kolejne takie zajęcia zorganizowane dla specjslistów zza wschodniej granicy. Tym razem zostały one zlecone przez stowarzyszenie MONAR.
Wiedza dotycząca uzależnień oraz stresu traumatycznego jest niezbędna w codziennej pracy duszpasterskiej na ukraińskiej prowincji. Księża szkolący się w WIM przekonywali, że ludzie z problemami częściej poszukują pomocy u duszpasterzy w rodzinnej parafii, niż w oddalonym od miejsca zamieszkania gabinecie psychologa lub psychiatry. Podkreślali, że szkolenia w WIM oceniają wyżej niż prowadzone przez specjalistów z USA czy Izraela, w których brali udział.
- Jeden z księży opowiadał, że w jego małej wiejskiej parafii mieszka 30 weteranów wojennych. Są wśród nich tacy, którzy uczestniczyli w trwającym konflikcie zbrojnym pomiędzy Ukrainą i Rosją. Ale są też uczestnicy w inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan w latach 1979 – 1989. Udział w walkach odbił się negatywnie na ich psychice – mówi płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki.
Wszyscy Ukraińcy podkreślali, że zaburzenia związane ze stresem traumatycznym często współwystępują z uzależnieniami. Przede wszystkim z uzależnieniami od alkoholu, a wiedza dotycząca umiejętności diagnostycznych w tych zakresach jest niezbędna do poprowadzenia właściwego procesu psychoteraputyczno-leczniczego.
Uczestnicy szkolenia z dużym uznaniem mówili o polskich, systemowych rozwiązaniach dotyczących opieki nad weteranami. Szczególnie wysoko oceniali szybkie wprowadzenie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz gwarantowany nią zakres pomocy.
- Nasi goście podkreślali, że Klinika Stresu Bojowego WIM jest znana na Ukrainie, a kursy dotyczące PTSD są wysoko oceniane. Szczególnie przyjemnie było słyszeć, że zakres programowy szkoleń oraz zaangażowania osób prowadzących zajęcia jest większy, niż podobnych szkoleń organizowanych przez specjalistów z USA czy Izraela. Psychiatrzy i psycholodzy z Ukrainy korzystają bowiem z programów pomocowych z wielu krajów. Mają więc sporą wiedzę dotyczącą oferty szkoleniowej wielu ośrodków zajmujących się PTSD – podkreśla gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.
Źródło: WIM
Komentarze
[ z 1]
Bardzo dobrze, że osoby zajmujące się pracą z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych, czyli właśnie od alkoholu lub narkotyków zainteresowały się problemem leczenia stresu pourazowego. Szczególnie, że za naszą wschodnią granicą, gdzie w ostatnim czasie jak mi się wydaje dosyć sporo się działo i to raczej wydarzeń jeśli nie mocno traumatyzujących, to na pewno mających negatywny wpływ na psychikę. Do tego warto dodać, że model picia alkoholu u naszych wschodnich sąsiadów jeśli nie u narodów słowiańskich w ogóle daleko odbiega od bezpiecznego. Dlatego warto, aby wiedza dotycząca leczenia uzależnień była przez specjalistów poszerzana o szczególne przypadki, w których osoba sięga po alkohol nie tylko z powodu samej chęci zabawy, ale raczej dla zagłuszenia innych potrzeb emocjonalnych, lęku czy nawet strachu. Dobrze, aby specjaliści współpracujący z takimi osobami wiedzieli jak się z nimi obchodzić by jak najlepiej pomóc i prowadzić skuteczną terapię w walce z uzależnieniem...