Wojskowi psychiatrzy szacują, że zaburzenia związane z pobytem na wojnie dotykają, około 10 procent żołnierzy. Ich udziałem stają się koszmary, depresja, alkoholizm, problemy w relacjach małżeńskich, przemoc i samookaleczenia. Do Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym trafiają jednak tylko niektórzy.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej w samym tylko Iraku i Afganistanie służyło już około 45 000 żołnierzy i pracowników wojska. Poszkodowanych zostało ponad tysiąc osób. 67 poległo. Według danych z lutego br. w polskich kontyngentach na świecie (w Afganistanie, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej, Bośni i Hercegowinie oraz na Litwie) służy ok. 550 polskich żołnierzy - informuje TVN Warszawa.

Ilu cierpi na PTSD czyli zespół stresu pourazowego? Wojskowi psychiatrzy szacują, że zaburzenia związane z pobytem na wojnie dotykają, około 10 procent. Jak podaje MON, z pomocy psychologicznej w 2013 roku skorzystało tylko 212, a w 2014 – 252 weteranów.

W MON pracuje obecnie 160 psychologów w jednostkach wojskowych i 123 w wojskowych pracowniach psychologicznych. Żołnierze i członkowie ich rodzin mają do dyspozycji różne formy pomocy od konsultacji i porady, poprzez diagnozę po terapię krótkoterminową, grupową i rodzinną.


Więcej: tvnwarszawa.tvn24.pl