Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji mającej zagwarantować, że szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Zwolnienie z takich opłat to główny cel nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 81 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty lecznicze nie będą miały prawa do pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym. Dzięki temu nowelizacja ustawy ma przyczynić się do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów hospitalizowanych dzieci z osobami bliskimi.
Resort zdrowia tłumaczy, że obecność rodziców i opiekunów jest korzystna dla małego pacjenta – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na proces leczenia. Analogiczne regulacje proponuje się dla pacjentów posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdyż często wymagają oni takiej opieki.
W czasie prac sejmowych nad projektem podjęto decyzję o rezygnacji ze wszelkich opłat – w szczególności pokrywających koszt użytkowania pościeli oraz korzystania z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy. Decyzja ta była poprzedzona dodatkowymi konsultacjami nowelizowanych przepisów z organizacjami pacjentów, które resort zdrowia przeprowadził w marcu br.
Za ewentualne dodatkowe koszty, jakie w związku z wejściem w życie nowych przepisów spadną na podmioty lecznicze, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwają prace nad wyceną tych świadczeń.
Komentarze
[ z 0]