15 września br. Podkomisja Sejmu RP ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie obradowała m. in. na temat projektów opracowanych przez Uniwersytet Medyczny i SPSK1 w Lublinie.
Na pytania członków Podkomisji odpowiadał prof. dr hab. Robert Rejdak – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z działaniami Ministra Zdrowia dotyczącymi innowacyjnych projektów telemedycznych z zastosowaniem sztucznej inteligencji.
W szczególności prezentowane były: pilotażowe przedsięwzięcie UMLub we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie wykrywania retinopatii cukrzycowej i innych schorzeń okulistycznych oraz założenia projektu SPSK1 w zakresie telediabetologii i teleokulistyki do diagnozowania i leczenia zmian cukrzycowych.
Członkowie Podkomisji podkreślali znaczenie rozwiazań telemedycznych dla podniesienia standardów opieki medycznej nad pacjentem i rolę ośrodka lubelskiego w kreowaniu nowoczesnych rozwiązań.
„Otwartość ośrodków klinicznych na innowacje i nowe technologie, które będą sprzyjały szybkiej diagnozie u pacjenta są niezwykle ważne” - powiedział Małgorzata Pacholec, przedstawiciel Retina AMD Polska.
„Będziemy oczekiwali wszyscy [na koniec pilotażu], bo to jest właśnie ta innowacyjność, to jest to, o czym cały czas się mówi, o tej telemedycynie: to, co jest możliwe, aby pacjent sam sobie wykonał i przesłał do oceny. I żeby to było możliwe i realne. (…) Na pewno badania w kierunku genetyki są niezmiernie ważne i istotne i to jest drugi ważny krok w innowacjach. Również w okulistyce, bo wzrok to jest w końcu jeden z najważniejszych narządów [...] Ale gratuluję, bo faktycznie, świetnie, że się w kierunku innowacji idzie i Polska nie zostaje w tyle i idzie do przodu” - mówiła poseł Elżbieta Gelert.
Komentarze
[ z 0]