Interesująco zapowiada się program wystawienniczy i konferencyjny drugiej edycji Warsaw International HealthCare Exhibition (WIHE), rozpoczynających się 8 października. Medycyna i farmacja należą do tych dziedzin nauki, w których ustawiczne kształcenie i aktualizacja wiedzy są nieodzownym elementem pracy. Nowe technologie telemedyczne, wynalazki polskich naukowców, zmiany w prawie, a nawet dotacje na inwestycje lecznicze to niektóre z tematów proponowanych przez organizatorów medycznych i farmaceutycznych targów WIHE.
Diagnostyka i konsultacje z odległych miejsc, rehabilitacja pod zdalnym nadzorem specjalisty, EKG przez telefon – takie rozwiązania przestają być już tylko wizją przyszłości. Za początki telemedycyny uznaje się kontrolowanie funkcji życiowych pierwszych astronautów, a miało to miejsce pod koniec lat 50. XX wieku.
Telemedycyna dla seniorów
Całodobowy dostęp do konsultacji lekarskich przez 365 dni w roku, brak kolejek, korzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów z całego świata są niewątpliwie marzeniem każdego pacjenta.
Telemedycynie i teleopiece w kontekście leczenia osób w wieku senioralnym poświęcona będzie konferencja organizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Izbę Gospodarczą Medycyna Polska. Swoją obecność na konferencji, która odbędzie się 8 października, zapowiedzieli m.in. Michał Szczerba (przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej), Władysław Kosiniak-Kamysz (minister pracy i polityki społecznej), Piotr Warczyński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia), Ryszard Olszanowski (wiceprzewodniczący Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej i prezes Izby Gospodarczej Medycyna Polska).
Nowe technologie w farmacji
Urządzenie jest ergonomiczne w konstrukcji, oparte na innowacyjnej technologii, możliwe do wykorzystania na już istniejących liniach produkcyjnych zakładów farmaceutycznych, a skonstruowali je naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Będzie go można obejrzeć podczas targów WIHE Pharmacy. Inspect 360*+ jest optycznym systemem kontroli powierzchni i geometrii nakrętek na butelkach farmaceutycznych.
Pomiar kontrolny wykonuje się z wykorzystaniem zwierciadła stożkowego. W trakcie pomiaru głowica jest opuszczana i obejmuje badany obiekt. Zastosowanie zwierciadła stożkowego umożliwia rejestrację zdjęcia 360’ badanego obiektu z wykorzystaniem jednej kamery. Możliwa jest transformacja obrazu 360’ do płaszczyzny i obserwacja obiektu z góry. Zarejestrowany obraz poddawany jest analizie, która umożliwia kontrolę jakości defektów kapsla, uszkodzenia nakrętki czy też poprawności zamocowania paska zabezpieczającego.
Opracowane przez firmę KSM Vision Sp. z o.o. urządzenie zostało już zgłoszone do urzędu patentowego.
Zmiany, zmiany...
Zmiany w odpłatności za leki po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej wpłynęły na postawy zakupowe pacjentów, a co za tym idzie na ewolucję trendów preskrypcyjnych. Ma to istotny wpływ na sprzedaż konkretnych grup leków w aptekach. Temat ten zostanie poruszony podczas jednej z prelekcji na targach WIHE, skierowanej do właścicieli firm farmaceutycznych.
„Wskazane zostaną grupy leków, dla których spadły całkowite liczby przepisywanych i realizowanych w aptekach opakowań i zmieniła się w istotny sposób struktura preskrypcji w zakresie poszczególnych kategorii odpłatności. W szczególności omówione będą takie, dla których znacząco wzrósł segment recept pełnopłatnych” - mówi Bogdan Falkiewicz, prezes firmy Sequence, organizatora panelu.
Kolejną propozycją firmy Sequence na targi WIHE jest dedykowany farmaceutom wykład dotykający kwestii koszyka zakupowego pacjentów w aptekach.
„W ramach wystąpienia przedstawione zostaną wyniki analiz zmian wartości, podziału pomiędzy główne kategorie regulacyjne (Rx, OTC) i odpłatnościowe produktów kupowanych przez pacjentów w aptekach od roku 2011 do dnia dzisiejszego. Wskazane zostaną także kategorie, które najbardziej (ilościowo) ucierpiały w wyniku działania ustawy refundacyjnej” - mówi Falkiewicz.
Wszystkie powyższe wydarzenia są tylko częścią programu targów WIHE Hospital i WIHE Pharmacy, które odbędą się 8-10 października 2014 roku w Centrum EXPO XXI w Warszawie, przy ul. Prądzyńskiego 12/14.
Źródło:
www.pulsmedycyny.pl
Komentarze
[ z 3]
Chętnie wybrałbym się na kolejną edycję takiej konferencji, bo rzeczywiście wydaje się, że program był całkiem interesujący. A nie wątpię w to, że dwudziesty pierwszy wiek daje nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie całe mnóstwo nowości i postęp w medycynie toczy się w ogromnym tempie. Ciężko czasem nadążyć za wszystkimi zmianami, a wydaje mi się, że uczestnictwo w podobnym wydarzeniu podczas którego podsumowano by te najbardziej istotne nowości, czy to technologiczne, czy informatyczne pozwoliłyby przynajmniej lekarzom starszej daty nadążyć za zmianami i podołać tempu w jakim teraz wszystko się zmienia.
Niestety konferencja już przeszła do przeszłości. Ale jestem przekonana, że jeszcze nie raz zorganizowane zostanie podobne wydarzenie i że wtedy uda się wziąć w nim udział. Zwłaszcza, że rzeczywiście medycyna w ostatnich latach poszła tak mocno do przodu, że nieraz trudno jest się w tym wszystkim nie pogubić i nie stracić kierownicy nie wiedząc jaki kierunek rozwoju obrać. Jasne, że swoją specjalizację chyba każdy lekarz jest w stanie obserwować i podążać w odpowiednim kierunku rozwoju przez cały czas. Ale warto jest też orientować się i znać trendy panujące w pozostałych gałęziach medycyny. Chociażby, żeby móc skierować chorego na odpowiednie leczenia lub jego kontynuację do lekarza innej specjalności, stosowanej do danej sytuacji. Oby udało mi się wziąć udział lub nawet aktywnie uczestniczyć w kolejnym wydarzeniu tego rodzaju.
Warto jest organizować podobne wydarzenia, dzięki którym lekarze mogą poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin medycyny. To bardzo ważne, ponieważ w dwudziestym pierwszym wieku mamy bardzo duży wybuch nowych technologii, nowych leków i środków terapeutycznych. Nie zawsze wydawnictwa nadążają za aktualną wiedzą w aktualizowaniu podręczników, a lekarze powinni samodzielnie dbać o to, żeby ich wiedza i sugerowane pacjentom terapie wykorzystywały wszystkie dostępne środki tak, aby maksymalnie zwiększyć skuteczność swoich działań. Również dla pacjentów takie postępowanie wiązałoby się z wieloma profitami i poprawiałoby nie tylko skuteczność leczenia, ale również i jego bezpieczeństwo. Tylko dzięki stałemu śledzeniu i obserwowaniu wyników badań jakie prezentują naukowcy i badacze z różnych obszarów mamy szansę za tym postępem nadążyć. Warto więc brać udział w podobnych konferencjach nie skondensowana wiedza jest przekazywana i może służyć dla dobra tak lekarzy jak i samych chorych, którzy zgłaszają się do nas w oczekiwaniu na uzyskanie pomocy i skutecznego leczenia.