Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, 50 pacjentów z Zabrza będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy, która ma pozwolić szybko wychwycić ewentualne problemy i zareagować.

Pacjenci, którzy biorą udział w pilotażu, na czas realizacji projektu otrzymają m.in.: 8 nowoczesnych rejestratorów EKG – Comarch PMA. Urządzenia pozwalają na ciągłe wykonywanie wielodniowych badań z zachowaniem wysokiej jakości sygnału. Pięćdziesiąt aparatów Comarch HMA zbierających informacje z urządzeń peryferyjnych (takich jak pulsoksymetr czy pikflometr) i transmitujących dane do Centrum Telemonitoringu Kardio-Med Silesia oraz Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w przychodni iMed24 w Krakowie, a także 50 aparatów Cardiodial – małych, przenośnych aparatów pozwalających w wygodny sposób wykonywać badanie EKG.

Projekt realizowany będzie przez okres 18 miesięcy. W tym czasie odbędzie się m.in. kwalifikacja, badania wstępne i włączenie pacjentów do świadczenia Usługi Zdalnej Opieki. Monitoring stanu zdrowia obejmie cztery grupy pacjentów. Dostarczone urządzenia pozwolą na realizację Usługi Zdalnej Opieki z zakresu: monitorowania kardiologicznego, pulmonologicznego, diabetologicznego oraz osób po przebytym udarze mózgu.

Rozwiązania składające się na Miasto Zdrowia będą przypominać m.in.: o zażyciu leków. Osoby objęte pilotażem zyskają też możliwość skorzystania z funkcji „przycisk życia”, alarmującej odpowiednią placówkę medyczną w przypadku zagrożeniu zdrowia lub życia pacjenta. W trakcie projektu realizowany będzie indywidualny dobór zestawu narzędzi do schorzenia pacjenta. W sumie planowany czas monitoringu wszystkich grup pacjentów wyniesie od dwunastu do piętnastu miesięcy.

- Współpraca w ramach projektu Miasto Zdrowia pomiędzy Kardio-Med Silesia a krakowską firmą Comarch pozwoli wykorzystać nowoczesne technologie i zapewnić całodobową opiekę pacjentom przebywającym poza placówką medyczną – mówi prof. Zbigniew Kalarus kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. - Dzięki telemedycynie będziemy mogli zapewnić nie tylko poczucie bezpieczeństwa i opieki, ale także podnieść jakość życia szczególnie tych osób, które na co dzień doświadczają utrudniających normalne funkcjonowanie problemów zdrowotnych – dodaje.


Źródło: Urząd Miejski Zabrze