Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. MZ o założeniach zmian systemowych w ochronie zdrowia
    11 lipca minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z przedstawicielami samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz dyrektorami szpitali i placówek medycznych z całego kraju, aby przedstawić założenia zmian systemowych w ochronie zdrowia.
  2. „Wymagaj Jakości” - Rzecznik Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości wspólnie dla Pacjentów
    Rzecznik Praw Pacjenta wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości prowadzi projekt ,,Wymagaj Jakości”. Celem inicjatywy jest poprawa standardów opieki medycznej w Polsce i promowanie placówek, które stawiają na wysoką jakość świadczeń medycznych.
  3. Publikacja „Przeglądu strategicznego opieki długoterminowej w Polsce”
    W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia został opublikowany raport pn. „Przegląd strategiczny opieki długoterminowej w Polsce”.
  4. NFZ nawiązał współpracę z KRUS i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego
    Ścisła współpraca w obszarach zdrowia publicznego i profilaktyki. Taki cel stawiają przed sobą NFZ, KRUS i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
  5. Politechnika Bydgoska i Akademia Tarnowska będą mogły przyjąć studentów na kierunki lekarskie
    Minister zdrowia przyznała Politechnice Bydgoskiej i Akademii Tarnowskiej po 60 miejsc na kierunkach lekarskich w roku akademickim 2024/2025 r. - wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
  6. Mała popularność szczepień przeciw HPV - skorzystało z nich tylko 20 proc. docelowej populacji
    W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”.
  7. Wyniki trzeciej fazy badań nad szczepionką przeciwko boreliozie pod koniec 2025 r.
    Pod koniec 2025 r. najprawdopodobniej znane będą wyniki trzeciej fazy badań nad szczepionką przeciwko boreliozie - twierdzi prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Gdyby to się potwierdziło, ta od dawna oczekiwana szczepionka mogłaby zostać zarejestrowana i dostępna w Unii Europejskiej nie wcześniej niż w 2026 r.
  8. Eksperci rekomendują ochronę wszystkich niemowląt przed wirusem RS
    Wszystkie niemowlęta, a nie wyłącznie te z grup ryzyka, powinny otrzymywać jednodawkową profilaktykę bierną przeciwko wirusowi RS (RSV) - zalecili eksperci z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w nowo opublikowanych rekomendacjach.
  9. Ministerstwo Zdrowia: nie ma planów „znaczenia” środków z opłaty cukrowej
    Opłata cukrowa to dodatkowy zastrzyk pieniędzy w systemie ochrony zdrowia. Powinien on wspierać walkę z chorobami związanymi z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, w szczególności z nadwagą i otyłością. Chodzi o edukowanie i zapobieganie. Eksperci wskazują, że ogólne zapisy tu nie wystarczą, a środki należałoby „znaczyć”, czyli bardzo konkretnie określić, na co są przeznaczane. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że takich planów nie ma.
  10. Transplantolodzy z UCK WUM przeprowadzili pionierski przeszczep wątroby
    W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM zespół pod kierunkiem prof. Michała Grąta 31 maja tego roku przeprowadził pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby u chorej, której narząd został uszkodzony w wypadku komunikacyjnym.