Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. Recepta roczna – nowe schematy dawkowania
    Od 1 sierpnia, aby wystawić receptę roczną, trzeba wprowadzić do sytemu gabinetowego informacje o dawkowaniu leku i okresie stosowania - przypomina resort zdrowia.
  2. Nowa lista leków bez finansowania w ramach RDTL
    Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Lista liczy 88 pozycji.
  3. NIK: Ręka rękę leczy – pozorny outsourcing w szpitalach
    Najwyższa Izba Kontroli zbadała zjawisko pozornego outsourcingu świadczeń zdrowotnych w wybranych szpitalach z terenu województwa podkarpackiego.
  4. ZUS poinformował o wynikach kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy
    Na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 870 t.j.), lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzają kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Ustawa ta nadaje także uprawnienia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnikom, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem.
  5. GUS: kobiety i mężczyźni w Polsce żyją coraz dłużej, ale nie tak długo jak w innych krajach europejskich
    W 2023 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,7 roku, natomiast kobiet 82 lata. W porównaniu do 2022 r. trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,3 i 0,9 roku. Biorąc pod uwagę rok 1990 trwanie życia było wyższe o odpowiednio 8,5 i 6,8 roku – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
  6. Szczepionka przeciwko półpaścowi może pomóc opóźnić demencję
    Zaszczepienie się przeciwko półpaścowi może opóźnić rozpoznanie demencji – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Medicine.
  7. Naukowcy: praca zdalna i hybrydowa mogą pogorszać parametry snu
    Praca zdalna i hybrydowa częściej niż stacjonarna wiążą się z zaburzeniami snu i rytmu dobowego - wykazali polscy naukowcy. Wykonywanie obowiązków zawodowych z domu zwiększa też ryzyko dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz bólu głowy.
  8. NIK: Ręka rękę leczy – pozorny outsourcing w szpitalach
    Najwyższa Izba Kontroli zbadała zjawisko pozornego outsourcingu świadczeń zdrowotnych w wybranych szpitalach z terenu województwa podkarpackiego.
  9. MZ: W hołdzie Powstańcom Warszawskim – w tym Służbie Medycznej
    W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego minister zdrowia Izabela Leszczyna złożyła kwiaty pod pomnikiem Małego Powstańca na warszawskiej Starówce. W godzinę „W”, przed budynkiem ministerstwa, Pani Minister wraz ze współpracownikami oddała hołd powstańcom, a następnie uczestniczyła w „Marszu Milczenia ‘44”, którego trasa przebiegała przez znaczące i symboliczne miejsca na Starym Mieście i Śródmieściu.
  10. Rośnie liczba noworodków karmionych piersią
    Globalne wskaźniki wyłącznego karmienia piersią bardzo wyraźnie wzrosły w ciągu ostatniej dekady. Oznacza to, że miliony dzieci więcej korzysta z bezpiecznego i pożywnego mleka matki w pierwszych miesiącach życia. Rozpowszechnienie wyłącznego karmienia naturalnego to oznaka postępu w walce z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. W pierwszym tygodniu sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią.